WinRAR 5.80 Final Sürümü Yayınlandı

In Haber by Fatih Işık1 Comment

WinRAR’ın yeni bir versiyonu yayınladı. WinRAR 5.80, Windows, Linux, macOS X ve Android dahil olmak üzere tüm desteklenen işletim sistemleri için kullanıma sunuldu.

WinRAR 5.80 sürümü çok sayıda değişikliği beraberinde getiriyor. Sürüm, toplam 20 değişiklik/iyileştirme ve birkaç hata düzeltmesi içeriyor. RAR, varsayılan olarak kullanılan arşiv formatı, ancak WinRAR, zip veya 7z gibi diğer formatlar da desteklemekte.

Daha önce birçok kişinin karşılaştığı WinRAR 260 karakter sorunu ise çözüme kavuşuyor. Dosyanın bulunduğu konumdaki karakter sayısı 260’ı aştığında bu hata ile karşılaşılmaktaydı. Artık 260 karakter kısıtlaması 2048’e çıkarılmış durumda. Bir başka yararlı değişiklik ise, arşiv/dosya adlarının uzun olduğu durumlarda uzantıların artık görünür olacağı. Önceden WinRAR, isim sonunda kesinti yapıyordu ve dosya uzantıları görünmüyordu. Ayrıca, WinRAR’ın rar.ini dosyalarından komut satırı anahtarları için varsayılan değerlerin okunmasına imkan tanınıyor.

Diğer İyileştirmeler

  • Çok çekirdekli CPU’ya sahip sistemlerde büyük NTFS alternatif veri akışları için arşivleme hızı artırıldı.
  • Dosyalar aynı arşivde bulunuyorsa, şifreli arama sonuçları için şifre istemi yalnızca bir kez görüntülenecek. Artık CTRL-A komutu arama sonuçlarındaki tüm dosyaları seçebiliyor.
  • Büyük arşivlerden kopyalama ve yapıştırma işlemleri artık belirli koşullar altında daha başarılı bir şekilde işliyor.
  • RAR4 formatındaki kurtarma birimleri, yeni sürümde “karşılık gelen birimlerle aynı hacim numarası alanı genişliğini” kullanılacak.
  • Yeni sürümle Tar.bz2, tar.gz, tar.lz, tar.xz, tar.z arşivlerini açarken dosya ve ilerleme çubuğu görüntülenecek.
  • Çok sayıda komut satırı değişikliği.
  • Çeşitli küçük hata düzeltmeleri.