Avrupa Uzay Ajansı, Uzak Gezegenlerde Yaşam İzlerini Araştıracak

In Haber by Fatih IşıkLeave a Comment

Avrupa Uzay Ajansı, bilinen dünya dışı gezegenleri daha ayrıntılı olarak incelemek ve güneş sistemi dışındaki gezegenlerdeki yaşam bulgularını araştırmak için yeni bir görev gücü oluşturdu.

CHEOPS (the Characterising Exoplanets Satellite), Dünya’dan daha büyük ve Neptün’den daha küçük olan dış gezegenleri araştırmak için tasarlanmış küçük bir uzay teleskobu olarak geçiyor. Exoplaneti ise, Güneş Sistemi’nin dışında ve başka bir yıldızın yörüngesinde bulunan gezegenler olarak tanımlayabiliriz. Dünya’dan çok uzakta olan bu gezegenlerin konumu farklı araçlar yardımıyla tespit edilebiliyor. Bu görevde ise tespit edilen gezegenlerin kütle ve boyutları hakkında ayrıntılı bilgiler elde edilecek. Bilim insanları, gezegenler hakkında ne kadar çok bilgi sahibi olursa, bu gezegenlerin yoğunluğunu daha kolay bir şekilde tespit edebiliyor.

CHEOPS Nasıl Çalışacak?

CHEOPS, diğer exoplanet görevleri ile benzer şekilde çalışıyor. Gezegen hakkında bilgi sahibi olmak için kararan ve tekrar parlayan yıldız ışıklarının gezegen üzerindeki yansıma hareketleri takip edilecek. Plan, belirli hedefler ve özellikle de potansiyel olarak yaşanabilir olduğuna inanılan gezegenler üzerinde birçok gözlem yapmak.

Hangi Bilgiler Elde Edilecek?

Bir gezegenin yoğunluğu hakkında bilgi sahibi olmak, yaşanabilir olup olmadığına dair birkaç önemli bilgiyi ortaya çıkarmaya yardımcı oluyor. İlk olarak, kayalık mı yoksa gaz halinde bir gezegen mi olduğu hakkında görüş sahibi olabileceğiz. İkincisi, gezegenin ne tür bir atmosfere sahip olduğu ve ne kadar kalın bir atmosfer tabakasının olduğu hakkında daha net bilgiler elde edilebilecek. Böylece yüzeyin yaşam için gerekli koruyucu tabakaya sahip olup olmadığını daha kolay anlayabileceğiz.