Pokemon Sword & Shield İncelemesi

In Oyun by Emin ÇıtakLeave a Comment

Oyun tarihinin en büyük başarı hikayelerinden biri olan Pokemon serisi, bugüne kadarki en radikal değişikliklerle yeniden karşımızda. Pokemon Sword & Shield geçmişe sünger çekerken yepyeni bir dönemin kapılarını ardına kadar açıyor.

Öncelikle yaklaşık 1 aydır aralıksız olarak Pokemon Sword oynuyorum. Oyunun çıkışından önce Freak’in almış olduğu kararlar, ulusal Pokedex’in artık kullanılmayacağı gibi tonlarca bilgi ile ister istemez bir önyargı yaşadım. Ön yargılarla oyunlara başlamak iyi değildir, hele ki o oyunu değerlendirme gibi bir göreviniz de varsa, ön yargılarınızı kırmanız gerekiyor. Bu yüzden oyunu incelemek için acele etmek istemedim. Yeni mekaniklere ve Freak’in kurmuş olduğu yeni çatıya alışmak istedim. Önümüzdeki haftalarda oyunun bir de video incelemesi sizlerle olacak. Orada da bu fikirlerimi videoya dökülmüş haliyle bulacaksınız.

20 yılını çoktan geride bırakan ve ilk kez Nintendo’nun amiral gemisi konsoluna çıkan Pokemon, her zamankinden çok daha fazla içeriği bizlerle buluşturuyor. Gameboy’dan başlayarak bugüne kadar hep el konsollarında gördüğümüz Pokemon oyunları, ilk kez Nintendo’nun hibrit konsolu Nintendo Switch için piyasaya sürüldü. Geçtiğimiz yıl Pokemon Let’s Go ile serinin en popüler oyunu olan Red & Blue’yu yeni konsollarına uyarlayan Nintendo, şimdi yepyeni bir markayı bizlerle buluşturdu. Dünyanın en büyük ve sevilen markalarından biri için artık yenilik vakti. Peki, Pokemon Sword & Shield başarılı mı?

Öncelikle inceleme içerisinde oyundan Pokemon Sword & Shield olarak bahsedeceğiz. Bunun en büyük sebebi, ayrı ayrı satılmalarına rağmen Sword ve Shield özünde aynı oyun. Pokemon serisi geçmişten beri oyuncular arası etkileşimi hedeflediği için hep iki farklı versiyon olarak piyasaya sürülüyor. İki versiyon tamamen aynı yapıya sahip olsa da, birkaç Pokemon farklılık gösteriyor. Böylece dışarı çıkıyor, yeni insanlarla tanışıyor ve onların özel Pokemon’larını kendi özel Pokemon’larınızla değiştiriyorsunuz. Gerçi artık internet hayatımızın en önemli parçası olduğu için böyle bir durum kalmadı.

Sun And Moon ile Hawaii’nin sıcacık iklimini oyuna taşıyan Freak, bu kez bizi İngiltere’nin bir yansıması olan Galar bölgesine götürüyor. Galar ufak bir bölge olmasına rağmen buradan çıkan Pokemon Gym Challange adlı bir spor tüm dünyaya yayılıyor. Bu etkinlik futbol sahasına benzeyen bir alanda yapıldığı için, Freak’in futbola benzer bir sistem düşündüğünü anlamak güç değil.

Pokemon oyunlarında genellikle ana senaryo çok dikkat çekici değildir. Önemli olan tek şey daga fazla Pokemon yakalamak ve en iyi Pokemon eğitmeni olmaya çalışmaktır. Galar bölgesinde ise işler biraz değişiyor. Hikaye tarafında Alola bölgesinde iyi işler çıkaran geliştirici ekip, bu kez Galar bölgesinde işleri bir adım öteye götürmeyi başarıyor. Elbette Pokemon’dan Oscar’lık bir senaryo beklemeyin ama yine de güzel ve eğlenceli. Geçmişte bir kahramanın büyük çabalarıyla gizemli bir tehlikeden kurtulan Galar, yine aynı tehlikeyle yüzleşmek zorunda kalınca, iş başa düşüyor ve en iyi Pokemon eğitmeni olma hayallerimizi bir süreliğine erteliyoruz.

Sword & Shield her ne kadar sağlam çeşitlilik ve derin oyun mekanikleri sunsa da çıkış öncesinde en çok tartışılan şeyden bahsetmeden devam etmemiz oldukça zor: Ulusal Pokedex’in kaldırılması. 3. jenerasyon Pokemon’larla beraber bugüne kadar yakaladığımız tüm Pokemon’ları diğer oyunlarda kullanabiliyorduk. Sword & Shield takas sistemiyle dahi buna izin vermiyor. Yani, oyunda hangi Pokemon’lar varsa, onlarla takım oluşturmak zorundasınız. Elbette 100’lerce Pokemon’la harika kadrolar oluşturabilirsiniz ama diğer oyunlardaki kadromuzun 1000’lerce Pokemon’dan oluştuğunu düşündüğünüzde, bu durum can sıkıcı bir hale geliyor.

Hal böyle olunca yeni Pokemon’ların çok iyi olması gerekiyor. Yani insanların oyunu sıkılmadan oynamaları için yeni Pokedex’in çok sağlam olması şart. Peki, öyle mi?

Kesinlikle!

Sevimli mi sevimli çift başlı ejder olan Hydreigon, köstebekten çok şövalyeye benzeyen Excadrill, taşıdığı iki sütunla savaşan dövüş Pokemon’u Conkeldurr, başlangıç Pokemon’u Scorebunny’nin gelişmiş hali olan Cinderace, hem hayalet hem de ejderha Pokemon’u olan ve oyunda tüm dengeleri değiştiren Dragapult… Saymakla bitmez. Özellikle son iki oyunda dondurma, anahtarlık ve avize gibi konseptler seçen Game Freak bu hatasından Sword & Shield ile geri dönmüş gibi görünüyor.

Ana oynanış ve dövüş mekanikleri ise her zaman olduğu gibi sıra tabanlı savaşlara odaklanıyor. Rakip eğitmen veya vahşi Pokemon ile karşılaştığınızda hangi tarafın Pokemon’ları daha erken düşerse o kaybediyor. İşleri değiştiren şeyse Dynamaxing adı verilen yeni bir form. 2DS ve 3DS için çıkan Pokemon oyunlarında Mega Evolve ve Z-Move adı verilen özel oyun mekanikleri yer alıyordu. Yeni oyunda ise sadece özel arenalarda kullanabileceğimiz Dynamaxing adı verilen bir yetenek dikkat çekiyor.

Dynamaxing ile oyunun her yerinde karşılaşmıyoruz. Bu formu Gym Liderleri ile yapılan dövüşlerde, PvP modunda ve özel alanlarda görebiliyoruz. Siz veya rakibiniz Pokemon’larınızdan biri o dövüş için devasa hale getirerek güçledirebiliyorsunuz. Dynamax moduna geçen Pokemon’un stat’ları ve toplam sağlık puanı çok yüksek seviyeye çıkıyor. Ayrıca bazı özel Pokemon’lar Gigantamax formuna geçiyor ve bu formla beraber özel G-Move adı verilen yeni saldırıları yapabiliyorlar.

Sword & Shield’da ayrıca Raid Battle adı verilen yeni bir oyun modu bulunuyor. Bu sistem ya 4 gerçek oyuncu ya da 1 gerçek, 3 yapay zekalı oyuncu ile oynanabiliyor. Bu savaşlarda dev bir Pokemon’a karşı 4 kişi savaşıyorsunuz. Eğer 4 eğitmen olarak bu savaştan galip çıkmayı başarabilirseniz özel ödüller kazanıyor ve savaştığınız dev Pokemon’un normal versiyonunu yakalayabiliyorsunuz.

Sword & Shield’ın en büyük eksi yönüyse yapısal yeniliklerin dışında çok da farklı hissettirememesi olabilir. Belki oyuna yeni başlayacaklar için bu özellik çok önemli olmayabilir ama 15 – 20 yılını Pokemon’a veren oyuncular için yapılan yenilikler pastanın üzerindeki çilekten ibaret. Evet, başta da söylediğim gibi son derece radikal, son derece yenilikçi ama özünde aynı oyun.

Yine de Pokemon oyunlarına ilgi duyuyorsanız, Sword & Shield’a şans vermeniz gerektiğini düşünüyorum. Böylece Nintendo Switch için bugüne kadar çıkan en geniş içerikli oyunlardan biri oynamış olacaksınız.