Anasayfa Haber Facebook, Konum Özelliklerini Devre Dışı Bıraksanız Bile Sizi İzliyor

Facebook, Konum Özelliklerini Devre Dışı Bıraksanız Bile Sizi İzliyor

Facebook, uygulamalarında konum servislerine erişim izni vermenizi tercih istiyor ama izin vermeseniz bile sizi izlemeye devam ediyor.

Facebook ve Google gibi şirketler konumunuzu izlemek için büyük çalışmalar yürütüyor. Bunun en büyük sebebi ise iş modelleri ve hizmetlerinin büyük ölçüde bu verilere bağlı olması. Yakın zamanda 267 milyon Facebook kullanıcı verilerinin çalındığı haberini sizlerle paylaşmıştık.

Facebook’un son skandalı ise bu kez konum servisleriyle ilgili oldu. Uygulamalar için konum izinlerini kapatmış olsanız bile hareketleriniz birkaç farklı şekilde izlenebiliyor. İki ABD senatörüne gönderilen ve The Hill tarafından yayınlanan bir mektuba göre, şirketin nerede olduğunuzu, nereye ve ne zaman gideceğiniz hakkında iyi bir fikir sahibi olması için konum servislerine doğrudan erişmesi gerekmiyor.

Facebook özellikle sizin ve arkadaşlarınızın platformdaki normal aktivitelerde verebileceğiniz bilgilere bakıyor. Şirket, platformda yayınlanan coğrafi bölge etiketli içerikleri kullanarak konumları belirliyor. Örneğin fotoğraflar, bir restoran veya mağazadaki check-in’ler, bir etkinlikte yapılan paylaşımlar ve bir şeyler alıp-satmak için kullanılan Facebook Marketplace üzerinde belirtilen adresler gibi.

Ek olarak, IP adresinizin tam doğrulukla değil ancak yine de bir şekilde izlenmesi durumu var. Böylece Facebook’ta genel konumunuza bağlı olarak hangi reklamların ve sponsorlu yayınların size sunulacağı hakkında kabaca bir fikir sahibi olunuyor.

Facebook kullanıcısıysanız ve hesabınız olmadan yapamıyorsanız konum bildirimi konusunda yapabileceğiniz birkaç şey bulunuyor. Konumunuzu farklı bir yerde göstermek için doğrulanmış VPN’lerden birini kullanabilirsiniz. İkinci seçenek ise Facebook paylaşımlarında yaptığınız konum bildirimleri ve arkadaş etiketlemeleri. Paylaşım yaparken konum bildiriminde bulunurken daha titiz davranabilir ve gizlilik ayarlarınızı değiştirerek arkadaşlarınızın sizi gönderilerde etiketlemesini engelleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: