Anasayfa Haber Intel Tiger Lake-U İşlemci Testleri Sızdırıldı

Intel Tiger Lake-U İşlemci Testleri Sızdırıldı

A photo released Oct. 8, 2018, shows a 9th Gen Intel Core processor packages. The processor family is optimized for gaming, content creation and productivity. (Source: Intel Corporation)

Intel, yeni nesil Tiger Lake CPU mimarisi ve ürün serisi üzerinde çalışıyor.

Geçtiğimiz ay Xe grafiklerini kullanan Tiger Lake-Y işlemciler, hem Geekbench 5 hem de SiSoftware Sandra‘da listelenmişti. Sadece birkaç hafta sonra ise Tiger Lake-UGeekbench 5‘in veritabanında görüntülendi.

10 nanometre Tiger Lake‘in 2020’nin ikinci yarısında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Twitter kullanıcısı APISAK, her ikisinin de Tiger Lake-U silikonunu temsil ettiği iddia edilen birkaç Geekbench sonucu paylaştı. Girdilerden birisi, 16 GB LPDDR4 belleğiyle çalışan platformu gösterirken, diğeri SO-DIMM türünde (temelde dizüstü bilgisayar belleği) 8 GB DDR4 ile eşleştirilen yongayı gösteriyor.

16 GB LPDDR4 bellek ve Tiger Lake-U ile çalışan benchmark, tek çekirdekte 1.189 ve çok çekirdekte 4.274 puan aldı. 8 GB DDR4 SO-DIMM bellekle yapılan testte ise 1.162 ve 4.047 puan elde edilmiş gözüküyor.

Her iki çip de 1.19 GHz taban frekansında 4 çekirdeğe ve 8 izleğe sahip olarak listelenmiş durumda. Bu bize mevcut işlemcilerle karşılaştırmak için yeterli bilgiyi sağlıyor. İlginç bir şekilde, bu puanlar şimdiki test sonuçlarına kıyasla çok daha iyi değerler.

Listelenen değerlerin Tiger Lake-U işlemcilere ait olduğunun kesin olarak kanıtlandığını söyleyemeyiz. Eğer öyle olduğunu varsayarsak, seri tamamen çıkış yaptığında tatmin edici bir performans artışı olacağı yönünde yorumlama yapabiliriz.

İlginizi çekebilir: