AMD, İlk Nesil Ryzen İşlemcileri Sessiz Sedasız 12nm’ye Güncelliyor

In Haber by Fatih Işık8 Comments

AMD Ryzen 5 1600 CPU, 2017 yılında 6 çekirdek/12 izlek ile çıkış yapmıştı ve 14nm Zen çekirdek mimarisine dayanıyordu, ancak çipin güncellenmiş 12nm Zen+ mimarisini içeren yeni bir versiyonu ortaya çıktı.

Bu iki ürün arasındaki farkın anlaşılmasının ilk yolu IHS’de yer alan seri numarası. Orijinal CPU’da YD1600BBAE, yeni CPU’da ise YD1600BBM6IAF seri numarası yer alıyor. İşlemcinin bu varyantı daha eski Zen çekirdekleriyle karşılaştırıldığında biraz daha iyi IPC (% 3-5) ve daha iyi hız aşırtma sunuyor. Ayrıca maksimum boost frekanslarında da gözle görülür şekilde bir iyileştirme mevcut.

Aslına bakılırsa benzer bir durumla daha önce Technopat Sosyal konularında da karşılaşmıştık. Ryzen 5 2600‘de gösterilen Zen mikro mimarisi, Ryzen 5 1600‘e kıyasla önemli farklılıklar içeriyordu. Öne çıkan yeni işlemciler Ryzen 5 2600’e kıyasla bir tık daha geride yer alsa bile aralarında büyük farklar olduğunu söyleyemeyiz. Yapılan benchmark testlerine bakılırsa yakın sonuçlar ortaya çıkıyor.

Bu noktada, AMD’nin neden ürünlerde 12nm mimarisini kullandığı konusunda bir bilgi sahibi değiliz. Bir ihtimal olarak 14nm üretiminin sonlandığı ve tedarik sorunundan dolayı yeni çipler kullanılabileceği düşünülüyor. Diğer bir söylenti ise, firmanın elindeki 12nm çipleri bu şekilde eritiyor olabileceği. Yeni işlemci ihtiyacı olan kullanıcıların bir kısmı Ryzen 5 1600’e yönelmiş durumda ve stoklardaki yeni ürünlerin yeni sürümde olduğu söyleniyor. İki ürün arasında soğutucu farkı bulunduğunu da hatırlatalım. Ryzen 5 2600 Wraith Stealth soğutucu ile gelirken Ryzen 5 1600 Wraith Spire ile birlikte satışa sunuluyor.