Twitter Android Telefon

Twitter Android Sürümü 17 Milyon Telefon Numarasının Sızmasına Neden Oldu

In Haber by İlker ŞekercioğluLeave a Comment

Twitter uygulamasının Android sürümündeki bir hata 17 milyon telefon numarasının ortaya çıkmasına neden oldu.

2013 yılında Apple geliştirici merkezini etkileyen güvenlik açığı ihlalini tespit etmesiyle bilinen güvenlik araştırmacısı İbrahim Baliç, şimdi de Android için Twitter uygulamasında bir açık keşfetti. Araştırmacı, bu hata nedeniyle 17 milyon telefon numarasının Twitter hesapları ile eşleştirebildiğini açıkladı.

Uygulamada bulunan kişi yükleme özelliği sayesinde hatadan faydalanıldığı paylaşıldı. Telefon numaranızı Twitter’a yüklediğinizde, özelliğin bu işlemin karşılığı olarak kullanıcı verisini de çektiği görülmüş. 2 aydan uzun sürede Baliç İsrail, Türkiye, İran, Yunanistan, Ermenistan, Fransa ve Almanya’dan kullanıcı kayıtlarını eşleştirdiğini söylüyor. Yani istediği kişinin profilinden telefon numarasına ulaşabilmiş.

Öte yandan, Twitter bu ilerlemeyi 20 Aralık tarihinde engelledikten sonra araştırmacı da durmuş. Hatta hesabı da askıya alınmış. Kendisi sorunu doğrudan Twitter’a bildirmemiş ancak numaralarını bulduğu kişileri güvenlik açığı konusunda uyarmaktan geri kalmamış. Bunu da bir WhatsApp grubu üzerinden gerçekleştirmiş.

Şirket hala resmi olarak uygulamadaki hatayı tanımamış durumda. Twitter’ın yakın zaman içesinde hata ile ilgili açıklama yapması ve bu hatayı engelleyecek önlemler alması bekleniyor.

İlginizi çekebilir: NVIDIA GeForce Experience Önemli Bir Güvenlik Güncellemesi Aldı