Anasayfa Haber Bülten Fujitsu’nun Süper Bilgisayarı Satışa Sunuluyor

Fujitsu’nun Süper Bilgisayarı Satışa Sunuluyor

Fujitsu’nun RIKEN ile ortaklaşa geliştirdiği, Fujitsu Süper Bilgisayar PRIMEHPC serisinden PRIMEHPC FX1000 ve PRIMEHPC FX700 modellerinin dünya çapındaki satışları Mart 2020 itibarıyla başlıyor.

Her iki ürün de süper bilgisayarlar için kullanılan Arm®v8-A mimarisinin bir uzantısı olan Ölçeklenebilir Vektör Uzantısını (SVE) dünyada ilk kez kullanan CPU A64FX’iyle işlemcisiyle donatılmış. Dahası, Fujitsu’nun şu ana kadar geliştirdiği yüksek başarımlı, düşük elektrik tüketimi olan CPU tasarımını devralarak geliştirilen A64FX, watt başına yüksek performans sağlamasıyla öne çıkıyor.

Kullanılan CPU, yüksek performanslı kalıp yığınlı (die-stacked) bir bellek olan HBM2 kullanarak yalnızca yüksek bir bellek bant genişliğine ulaşmakla kalmıyor, aynı zamanda derin öğrenme (Deep Learning) gibi teknolojilerde önemli olan yarı hassas aritmetik ve çoklu ekleme işlemlerini de yapabiliyor.

Büyük konfigürasyonlarda azami ölçeklenebilirlik sunan raf başına 384 dağıtım noktasına kadar ultra yoğun yapısıyla FX1000, 1.3 exaflops’u aşan teorik hesaplama performansı sağlayan büyük sistemlerin verimli bir şekilde inşa edilmesine imkan veriyor. FX1000, yüksek performans ve soğutma ihtiyaçları dahil olmak üzere toplam enerji tüketimini azaltmayı hedefleyen sulu soğutma sistemine sahip.

Süper bilgisayar sistemleri için kullanılan standart teknolojilerin üzerine inşa edilmiş olan FX700, ara bağlantı uygulaması olarak InfiniBand’i destekliyor ve HPC ara yazılımı için açık kaynaklı yazılım (OSS) kullanıyor.

Fujitsu, uzun yıllara dayanan yüksek başarımlı hesaplama (HPC) teknolojilerini ve tecrübelerini Arm Developer, Linaro ve OpenHPC gibi açık topluluklara katılarak, Arm HPC ekosistemini geliştirmeye adamış. Ayrıca Fujitsu, PRIMEHPC için dünya çapında yaygın olarak kullanılan çarpışma analizi uygulaması olan LS-DYNA da dahil olmak üzere PRIMEHPC için ticari uygulama yazılımı haline gelebilmesi için uygulama tedarikçileriyle birlikte çalışmayı planlıyor.