YouTube’ta Görüntü İçinde Görüntü Modu Nasıl Aktif Edilir?

In Makale, Pratik by Yunus Emre1 Comment

YouTube videoları, herhangi bir uzantı yüklemeden minik pencere haline getirilip ekranın istenen kısmına yerleştirilebiliyor.

Google Chrome, Firefox ya da Safari’de YouTube videolarını ufak boyuta getirip ekranda herhangi bir noktaya taşıyabilirsiniz. Böylece bir yandan küçük ekranda video izlerken diğer yandan da işlerinizi halledebilirsiniz.

Arka planda çalan bir YouTube videosuyla çalışmak ya da sosyal medyayı incelerken tuttuğunuz takımın maç özetini izlemek isterseniz YouTube’un Resim içinde Resim (PiP) modundan yararlanabilirsiniz. Bu sayede YouTube videosu ekranda çok daha az yer kaplıyor.

Bu özellik aslında uzunca süredir aktif ama pek çok kullanıcı farkında değil. YouTube PiP modunu açmak için videoya iki kez sağ tıklayıp ‘Görüntü İçinde Görüntü’ ya da ‘Pencere İçinde Pencere’yi seçmeniz gerekiyor.

Daha sonrasında YouTube videosu daha ufak şekilde ekranın sağ altına yerleşiyor. İsterseniz burada çerçevenin köşelerinden tutarak boyutlandırmayı yapabilirsiniz. Ayrıca ekranın farklı noktalarına taşıyarak sizin için daha uygun yeri belirleyebilirsiniz.

Küçük video penceresi üzerinden videoyu duraklatıp başlatabilir, PiP modundan çıkabilir ya da pencereyi tamamen kapatabilirsiniz. Ayrıca YouTube’taki reklamlar bu küçük pencereden atlanamıyor, bunu da hatırlatmakta yarar var.