AMD CES 2020’de Zen 3 Mimarisini Tanıtabilir

In CES 2020, Haber by Asım DemirLeave a Comment

Ryzen 4000 serisini oluşturacak olan yeni mimari Zen 3, Tayvanlı bir gazetenin ilettiği bilgilere göre CES 2020’de tanıtılacak.

Tayvan’da tanınmış bir gazete, AMD‘nin Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES 2020) Zen 3 mikro mimarisini tanıtacağı konusunda bir haber yayınladı. Habere göre şirketin CEO’su Dr. Lisa Su, Ryzen 4000 işlemci serisinini temelini oluşturacak olan Zen 3 mimarisini ve işlemcileri tanıtacak.

Tanıtılması Beklenen ve 3 Farklı Segmente Hitap Eden İşlemciler

Gazete, CEO’nun 3 farklı segmente ait ürünleri tanıtacağını belirtiyor. Bunlar, masaüstü ve mobil işlemcilerde Ryzen 4000 serisi, Zen 3 mimarili EPYC işlemci ve 4. nesil Threadripper olacak. Haberde yeni ürün yelpazesine ait isimler de görülebiliyor. Bunlar “Renoir“, “Vermeer“, “Genesis Peak” ve “Milan” olarak belirtilmiş. Renoir‘in Zen 2 mimarisinin 7nm ile güncellenmiş hali olduğunu belirtelim.

İşlemci Aile İsmi Mimari Litografi
EPYC Milan Zen 3 7nm+
Ryzen Threadripper 4000 Genesis Peak Zen 3 7nm+
Ryzen 4000 Vermeer Zen 3 7nm+
Ryzen 4000 Renoir Zen 2 7nm

Milan ismi, Zen 3 mimarisi ile üretilecek olan EPCY işlemciye, Genesis Peak ise yine Zen 3 mimarisine ait Ryzen Threadripper işlemcilere verilen isim olarak belirtiliyor. Masaüstü ve mobil işlemciler ise Renoir ve Vermeer isimleri ile karşımızda olacak. Renoir, Zen 2 çekirdeklerinin güncellenmiş halini  ve Vega GPU bulunan APU‘ları içerecek. Vermeer ise Zen 3 mimarisine ait 7nm+ masaüstü ve mobil işlemcileri içeriyor.

CEO Lisa Su, tanıtımı 6 Ocak’ta gerçekleştirecek.

İlginizi çekebilir;