Anasayfa Haber Dijital Oyun ve Etkileşimli Medya 2019’da Rekor Kırdı

Dijital Oyun ve Etkileşimli Medya 2019’da Rekor Kırdı

Dijital Oyun ve Etkileşimli Medya 2019

SuperData dijital oyun ve etkileşimli medyaların geçtiğimiz yıl 120.1 milyar dolar gelir elde ettiğini açıkladı.

SuperData tarafından geçtiğimiz yıla dair dijital oyun ve etkileşimli medya odaklı olarak gerçekleştirilen analizin sonuçları paylaşıldı. Buna göre, 2019 yılında 120.1 milyar dolar ile rekor kırılmış durumda. Bir önceki yıla göreyse 5 milyar dolar artış olduğuna dikkat çekiliyor.

Birçok kategorinin yıldan yıla büyüme göstererek yeni toplama katkı sağladığı ancak dijital PC oyunu gelirinin 35.7 milyar dolardan düştüğü de bilgiler arasında. 6 milyar dolar gibi bir farkın sebebi net bir şekilde bilinmiyor ancak tahminler geçtiğimiz yıl büyük oyunların gelmemesi sebebiyle böyle bir durum yaşandığı yönünde. Bazı oyunların ertelendiğini de hatırlatalım.

Dijital oyunlar için geçtiğimiz yıl 64.4 milyar dolar mobil, 29.6 milyar dolar PC ve 15.4 milyar dolar oyun konsollarından elde edilmiş durumda. Oynaması ücretsiz oyunlar (F2P) ise bu rakamlarda ciddi rol oynuyor. Mobil oyun gelirlerinin neredeyse tamamı ücretsizlerden gelirken, PC tarafında da toplamdaki 29.6 milyar doların 21.1 milyar doları yine ücretsiz oyunlardan. Konsolda ise bu oyunlar daha az popüler ve sadece 1.6 milyar dolar kazandırmış. En popüler oyun ise 1.8 milyar dolar ile Fortnite olmuş.

Sanal gerçeklik oldukça az miktarda büyürken PC, konsol ve mobil cihazlar için toplamda 5.7 milyon başlık satılmış. Bir önceki yıl ise 5.6 milyon adet satılmış. Karma gerçeklik gelirleri ise yüzde 26 ile 6.3 milyar dolar üreterek dikkat çekiyor. Bunda Oculus Quest gibi başlıkların etkili olduğu görülüyor.

SuperData, 2020 içinse dijital oyun ve etkileşimli medya gelirlerinin 124.8 milyar dolara yükseleceğini öngörüyor. Cyberpunk 2077 ve The Last of Us Part II gibi oyunlar ile PlayStation 5 ve Xbox Series X oyun konsollarının büyümeye katkısı olacağına vurgu yapılıyor.

Raporun tamamı için buraya tıklayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Sea of Thieves 10 Milyon Oyuncuya Ulaştı