Anasayfa Haber iPhone 12 İşlemcisi A14 Bionic Üretime Hazır

iPhone 12 İşlemcisi A14 Bionic Üretime Hazır

Bu yıl çıkış yapması beklenen iPhone 12 telefonlarda yeni A14 Bionic işlemcilerin kullanılması bekleniyor.

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), 2016 yılından bu yana Apple’ın A serisi yongalarını tedarik ediyor. DigiTimes’a göre firma, yeni siparişleri almak için hazır durumda. TSMC tarafından üretilen A14 Bionic çipler, 2020’nin ikinci yarısında beklenen iPhone 12 serisine güç verecek.

TSMC, 5nm tasarımı ve verimlilik konusunda sıkı çalışıyor ve son noktaya gelmiş durumda. Ayrıca şirketin 2022 yılında 3nm teknolojisine geçeceğini de sizlere aktarmıştık. Yarı iletken üreticisi, verdiği emeklerin meyvesini aldı ve yakın zamanda Asya’nın en büyük şirketi konumuna yükselmişti. Son bilgilere göre 5nm silikonlarda verimlilik üst seviyeye çıkmış bulunuyor.

5nm EUV (Extreme Ultraviolet Lithography) işlemiyle çiplerin yoğunluğu artış gösterecek ve çiplerde çok daha fazla transistör kullanılabilecek. Böylelikle yeni çiplerin çok daha güçlü ve verimli olması bekleniyor. Söylentilere göre TSMC, 5nm üretim kapasitesinin üçte ikisini A14 Bionic‘in üretimine ayıracak.

Apple, iPhone 12 cihazlarda 5G bağlantısı kullanacak ve dört farklı modelin çıkış yapması bekleniyor. Yeni cihazların performans ve tasarımlarını görmemiz için yılın ikinci yarısını bekleyeceğiz.