FBI, Apple’dan iPhone’lara Erişim İzni İstedi

In Haber by Gizem ZalimalioğluLeave a Comment

FBI, soruşturma amacıyla bir kez daha Apple’dan telefonlarına erişim izni istedi.

ABD iç istihbarat Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Donanma Hava İstasyonu Pensacola‘da üç kişiyi öldürmekten sorumlu olduğundan şüphelenilen Mohammed Saeed Alshamrani’nin iki iPhone’unun kilidini açmak için Apple’a yardım isteyen bir mektup gönderdi.

FBI yetkilileri, “üçüncü taraf tedarikçi topluluğundaki tanıdık kişiler”in yanı sıra diğer ajanslardan ve ülkelerden de yardım istedi ancak yine de son çare Apple’daydı. NBC News’e konuşan yetkilinin verdiği bilgilere göre, Alsharmani’nin iPhone’lardan birini vurduğunu ve erişimi çok daha zor hale getirdiğini aktardı. Öte yandan, cihazın ne derece işlevsel olduğu da bilinmiyor.

Apple açıklamalarında, yardım isteği geldikten sonra kabul edildiğini söyledi. Şirket, “Elimizdeki tüm imkanlarla yardım sunmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. Ancak vurulduğu söylenen telefona girmek çok zor olabileceği için, Apple’ın iPhone’ların kilidini açmasının mümkün olup olmadığı henüz kesin değil.

Yetkililer, teröristlerin ve diğer suçluların şifrelemeyi mükemmel bir gizlilik sağlayarak kullandıklarını ve bunun kendilerine engel olduğunu açıklıyor. Aynı zamanda teknoloji şirketlerinin, bir şekilde bilgisayar korsanlarının eline geçmesi ihtimali de, kanun uygulayıcılar için endişe uyandırıyor.

Daha önce Brooklyn’deki mahkeme, Adalet Bakanlığı’nın, Apple’dan bir uyuşturucu davasıyla ilgili kilitli bir telefonu açması talebini reddetmişti.

İlginizi çekebilir: Bir Doktor Apple Watch’u Dava Etti