Anasayfa Etkinlik CES Asics Akıllı Ayakkabı Prototipini Görücüye Çıkardı

Asics Akıllı Ayakkabı Prototipini Görücüye Çıkardı

Asics, CES 2020 etkinliğinde sensörlerle desteklenen akıllı ayakkabısını tanıttı.

Gün geçtikçe “akıllı” olarak tabir edilen ürünlerin sayısı artış gösteriyor. Akıllı saat, diş fırçası, kemer, şemsiye derken akıllı ayakkabılar da yaygınlaşmaya devam ediyor. Japon ayakkabı markası Asics, bu yıl ilk akıllı koşu ayakkabısının prototipiyle CES 2020’de ortaya çıktı. Henüz adlandırılmamış model, Japon sensör şirketi No New Folk ile ortaklaşa üretilen teknolojilerden yararlanıyor.

İlk bakışta Asics, No New Folk’un mevcut akıllı koşu ayakkabısının içindeki sensörlere benzer teknolojiler kullanmış gibi görünüyor. Orphe Track bir süredir Japonya’da mevcut ve her iki ayakkabının tabanı ile üst kısmı arasında bulunan küçük bir cihaza sahip. İçerideki sensör, altı eksenli hareket sensörünün yanı sıra ince gövdesi içinde barometrik basınç ve titreşim sensörlerini barındırıyor. Bu, düşük güçlü ve hareket algılama sunan bir STM32L4 mikrobilgisayar tarafından kontrol ediliyor.

Orphe Track ile koşucular, ayakları yere bastığında ne kadar enerji kullandığını ve ayak bileğinin yere iniş esnasında ne kadar döndüğünü takip edebiliyor. Sistem aynı zamanda bir yazılıma sahip ve adım uzunluğu da analiz edilebiliyor. Orphe Track şu anda 32.780 Yen (yaklaşık 300 $) fiyatlandırmasıyla satışa sunulmuş durumda. Asics ürünlerinin de yakın zamanda piyasaya sunulması bekleniyor.

Asics, buradaki tasarımların nihai olmadığını ve satışa çıkmadan önce çeşitli farklılıklar gösterebileceğini de belirtiyor.

İlginizi çekebilir: