Anasayfa Etkinlik CES OnePlus Telefonlar Uyku Düzenine Göre Şarjı Optimize Edecek

OnePlus Telefonlar Uyku Düzenine Göre Şarjı Optimize Edecek

OnePlus, MediaMarkt’ın katkıları ile katıldığımız CES 2020 fuarında telefon bataryalarının şarj olma alışkanlıklarını değiştiren yeni optimize şarj teknolojisini duyurdu, OnePlus telefonlar uyku düzeninize göre şarjı optimize ederek pil sağlığını korumayı amaçlıyor.

Cep telefonları yatmadan önce şarja takıldığında kısa bir süre içerisinde %100 şarj düzeyine ulaşıyor ve sabah şarjdan çıkarılana kadar bu seviyede tutuluyor. Bunun pil sağlığını olumsuz etkilediğini söyleyen OnePlus ise yeni optimize şarj teknolojisini duyurdu.

OnePlus telefonlar uyku düzeninizi otomatik algılayacak ve uyku anında şarjı %80 seviyesinde geçici olarak durduracak. Şarj işlemi günlük uyanma saati, alarm ve etkinliklerinizden 100 dakika önce %100 seviyesine ulaşacak şekilde tekrar başlayacak. Şirket pillerin uzun aralıklarla tam kapasitede kalmasını engelleyerek kullanım ömürlerini artırmayı ve kapasite kaybını önlemeyi hedefliyor.

Optimize şarj özelliğinden faydalanmak isteyen kullanıcıların Ayarlar üzerinden Pil seçeneğine tıklayarak Optimize Edilmiş Şarj Etme seçeneğini aktif etmesi gerekiyor. Şirket şarjın %80 düzeyinde tutulmasının bir hata olarak algılanması konusunda da iyileştirmeler yapmış. Bildirim alanında kullanıcılara şarjın %80‘de durdurulduğunu belirten bir bildirim içererek yanlış anlaşılmaların önüne geçiyor.  Ayrıca özelliği kullanan kullanıcılar, ihtiyaç durumunda şarjı beklemeden %100’e çıkartmak isterse, yine aynı bildirim üzerinden Şarj İşlemine Devam Et butonuna basarak şarj durdurma işlemini sonlandırabilecek.

OnePlus saat dilimi değişikliği ve hafta sonu uyku düzeni değişiklikleri ile ilgili bilgi toplayarak optimize şarj teknolojisini geliştirmeyi hedefliyor. Firmanın kişisel verileri depoladığını düşünen kullanıcılara yönelik bir açıklama da yapan şirket, uyku düzeni verilerinin sadece ayarın açık olduğu telefonların belleklerinde tutulacağını belirtti.

İlginizi çekebilir: CES 2020 Haberlerimiz