Anasayfa CES CES 2020 DDR5 RAM’lerle İlgili Yeni Detaylar Ortaya Çıktı

DDR5 RAM’lerle İlgili Yeni Detaylar Ortaya Çıktı

DDR4 RAM 7004 MHz

SK Hynix ve Micron, MediaMarkt desteğiyle katıldığımız CES 2020’de, DDR5 bellekler hakkında yeni detaylar paylaştı.

Kullanıcıların merak ettiği yeni teknolojilerden birisi de DDR5 bellek endüstrisi. CES 2020’ye katılan çip üreticileri yeni DDR5 bellekler hakkında bazı bilgiler verdi. Ayrıca sunucular için geliştirilen bellekler de ürün sergisinde kendine yer buldu.

Yeni tanıtılan bellekler günlük kullanıcı ve oyuncu kitlesini kapsamıyor. Yine de atılan adımların önemli bir dönüm noktası olduğunu belirtelim. DDR5 bellekler ilk aşamada sunucular için geliştirilse de ilerleyen zamanlarda masaüstü platformlar için de yeni adımlar atılacaktır.

Micron

Micron, CES 2020’de veri merkezlerinin bellek performansında yüzde 85‘lik bir artış sağlayabilmeleri için yeni DDR5 (RDIMM) örneklemeye başladıklarını duyurdu. Şirket, bellekleri 1znm işlem teknolojisine dayanarak üretiyor.

Yeni DDR5, önceki DDR4 standardının iki katından daha fazla veri hızı sunarken, daha az güç, gelişmiş voltaj marjları, düşük malzeme maliyeti ve yüksek kapasite gibi artılar sağlıyor. Yeni Micron DDR5 ECC DIMM’ler, sunucu iş yükleri için tasarlandı ve DDR4 RAM’e göre yüzde 85‘e kadar daha fazla performans sunuyor.

Micron’da kıdemli başkan yardımcısı ve genel müdür Tom Eby, “Micron’un DDR5 RDIMM örneklemesi, endüstriyi yeni nesil veri merkezli uygulamalardaki değerin kilidini açmaya bir adım daha yaklaştırıyor” dedi.

Micron henüz son kullanıcılar için DDR5 modüllerinden bahsetmedi. Intel, 2021’de yeni Sapphire Rapids veri merkezi CPU’larında DDR5 desteğine sahip olacak.

SK Hynix

SK Hynix, CES 2020’de yeni nesil DDR5 RDIMM’lerini sergiledi. Intel Sapphire Rapids gibi yeni nesil kurumsal platformlar için tasarlanan RDIMM, DDR5-4800 MHz‘de çalışıyor ve 64 GB kapasite desteği sunuyor.

İlginizi çekebilir: