Anasayfa Haber Dünyanın İlk Taşınabilir Kuantum Uydu İletişim İstasyonu

Dünyanın İlk Taşınabilir Kuantum Uydu İletişim İstasyonu

Taşınabilir Kuantum Uydu İletişim İstasyonu

80 kilogram ağırlığındaki taşınabilir kuantum uydu iletişim istasyonu başarılı bir veri aktarım oranına sahip.

Geçtiğimiz yıl dünyanın çalışır durumdaki ilk kuantum radar prototipi ortaya çıkmıştı. Bu prototip, çevresindeki nesneleri algılamak üzere bir çift düşük enerjili dolaşık foton kullanıyordu. Çin ise dünyanın ilk taşınabilir kuantum uydu istasyonu ile karşımıza çıkıyor. Mobil istasyon, kuantum iletişimi iletmek ve almak için güvenli bir kanal oluşturmak amacıyla fotonların özelliklerini kullanıyor. İstasyon, 2016 yılında geliştirilen dünyanın ilk kuantum iletişim uydusu olan Mozi ile de başarıyla bağlantı kurmayı başardı.

Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi araştırma ekibi taşınabilir istasyonu kuantum anahtar dağıtımı gerçekleştirmek üzere kullanmış. Kuantum anahtar dağıtımında bilginin şifrelenmesi ve şifresinin açılması için fotonlar anahtarlar olarak değiştiriliyor. Tanıtım amaçlı olarak ekip Jinan’daki mobil uydu istasyonu ile Mozil aracılığıyla Şanghay’daki sabit bir istasyon arasında kuantum anahtarı yayınlamış. Aktarılan veri oranı ise saniyede 4.000-10.000 bit olarak veriliyor. Daha büyük istasyonların oranı 40.000 bit iken bunun önemli bir başarı olduğunu söylemek gerek. Hem de bu taşınabilir istasyonun ağırlığı yaklaşık 80 kilogram.

Projenin pahalı olmayan ve prosedür için altyapı gerektirmeyen kurulumları ise başka şirketler ve organizasyonlar tarafından destekleniyor.

İlginizi çekebilir: İlk Kuantum Radar Prototip Aşamasına Getirildi