Anasayfa Haber AMD’ye Ait Olduğu Belirtilen Bir GPU, RTX 2080 Ti’ı Geride Bıraktı

AMD’ye Ait Olduğu Belirtilen Bir GPU, RTX 2080 Ti’ı Geride Bıraktı

NVIDIA Ampere ve AMD Big Navi GPU

Modeli belirli olmayan bir GPU benchmark testlerinde ortaya çıktı. Yeni grafik kartının AMD’ye ait olduğu ve Big Navi modeli olduğu iddia ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde AMD CEO’su Lisa Su, üst düzey grafik kartları ve Işın İzleme Teknolojisi üzerinde çalıştıklarını ifade etmişti. Yeni ortaya çıkan test sonuçları ise henüz ismi belli olmayan bir GPU’nun RTX 2080 Ti’a göre daha iyi performans sergilediğini ortaya koyuyor.

Bu yeni grafik kartı OpenVR Benchmark veritabanında ortaya çıktı. Test yapılan sistemdeki CPU’nun OPN kodu Ryzen 7 4800H’ye karşılık geliyor ancak saat hızları aynı değil. Bu işlemci farklı TDP’de çalışan 4800H’nin bir varyantı veya bir erken mühendislik örneği olabilir.

CyubeVR benchmarkında 1512×1680 çözünürlük değerlerinde ve HTC Vive MV (90 Hz) ile yapılan karşılaştırmada bilinmeyen GPU 103.32 FPS puanı alırken, NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti aynı şartlarda sadece 88.10 FPS elde etmiş görünüyor. Bu, NVIDIA’nın masaüstü pazarındaki amiral gemisi grafik kartına göre %17’lik bir performans farkı demek. Listelemelerde RTX 2070 ve GTX 1660 Ti için de girişler var, ancak bu testler daha düşük çözünürlüklerde yapılmış.

Testlerde ortaya çıkan harici GPU, CrossFire’da çalışan bir Big Navi GPU olabilir. Elde edilen değerlerin VR platformuna özgü olduğunu özellikle belirtmemizde fayda var. Henüz net bilgilere sahip dahiliz, ancak yeni bulgular oldukça ilginç ve oyuncuları şimdiden heyecanlandırmış durumda.

İlginizi çekebilir: