Anasayfa Haber Apple, FBI’ın iPhone’lara Erişim Talebini Reddetti

Apple, FBI’ın iPhone’lara Erişim Talebini Reddetti

FBI, bir soruşturmanın açığa kavuşması amacıyla Apple’dan iki adet iPhone’un kilidini açmasını talep etmişti. Talebin olumsuz yanıtlanması sonucu ABD Başkanı’ndan sert eleştiriler geldi.

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Donanma Hava İstasyonu Pensacola‘da üç kişiyi öldürmesinden şüphelenilen Mohammed Saeed Alshamrani’ye ait iki iPhone’un kilidini açmak için Apple’dan yardım talep etmişti.

Olaylar sonrasında Apple ise kendilerine yeterli kanıtların sunulmadığını belirtti ve talebi geri çevirdi. Bunun üzerine sinirlenen ABD Başkanı Donald Trump, Twitter üzerinden Apple’a karşı sert eleştirilerde bulundu. Trump paylaşımında “Biz Apple’a ticaret ve farklı konularda sürekli yardımcı oluyoruz ancak onlar katiller, uyuşturucu satıcıları ve diğer şiddet suçu işleyen kişilerin telefon kilidini açmıyor.” sözlerine yer verdi.

Bu konu aslında 4 yıl öncesine dayanıyor. Daha önce 2016 yılındaki bir uyuşturucu davasında Adalet Bakanlığı, Apple’dan bir telefonun kilidini açmasını talep etmişti. Daha sonrasında Brooklyn’deki bir davada mahkeme, Apple’ın bu konuda zorlanamayacağına hüküm getirdi.

İşin aslında bakılırsa Apple FBI’a mümkün oldukça her konuda yardımcı oluyor. Dün yapılan açıklamada Apple, FBI’a bugüne kadar büyük ölçüde bilgi sağladığını ve veri taleplerine genellikle birkaç saat içinde yanıt verdiğini söyledi.