Anasayfa Haber SpaceX Uzaydan İnternet Projesi Bu Yıl Gerçek Oluyor

SpaceX Uzaydan İnternet Projesi Bu Yıl Gerçek Oluyor

SpaceX’in uzaydan yüksek hızlı internet sağlama vaadi, 2020 itibarıyla gerçek olacak. Geniş bant uydu interneti, yıl bitmeden sunulabilir.

SpaceX, 2020 yılı sonuna kadar 42 bine yakın Starlink internet uydusunu uzaya fırlatmayı planlıyor. Elon Musk, SpaceX’in yörüngeye 800 uyduyu yerleştirmesinden sonra, Starlink’in dünyadaki birçok yeri internet kapsama alanına dahil edeceğini duyurdu.

SpaceX hedefe ne kadar yakın?

SpaceX, Falcon 9 roketiyle 60 uyduyu yörüngeye taşıyan ikinci resmi Starlink görevini başlattı. Önceki çalışmalarda yörüngeye yerleştirilen 115 operasyonel uydunun yanı sıra, şirket şimdi de yörüngeye yaklaşık 175 operasyonel internet uydusu fırlattı. Eğer yıl sonuna kadar bu sayı 500’ü geçerse -ki geçecek gibi görünüyor- SpaceX uydudan internet projesini kullanıma sunabilir.

2019 yılı SpaceX için durgun geçen bir yıl olmuştu. Bu kez Starlink hedefleriyle birlikte şirket operasyonlarının da hızlanması bekleniyor. Hatta SpaceX bu yıl için koyduğu hedefleri gerçekleştirebilirse, pazar payında yüzde 60 faaliyet kar marjını elde edebilecek.

İlginizi çekebilir: SpaceX, Crew Dragon Fırlatma Kaçış Sistemini Test Edecek