Windows Güvenlik Hatası

Tüm Windows Sürümlerini Etkileyen Güvenlik Hatası için Yama Geliyor

In Haber by İlker Şekercioğlu1 Comment

Tüm Windows sürümleri içerisindeki bir sistem dosyasının kusurundan faydalanan oldukça ciddi hata için yama sunuluyor.

Microsoft tüm Windows sürümleri içerisinde yer alan bir çekirdek kriptografik bileşenini etkileyen güvenlik açığı için bir yama sunuyor. 14 Ocak tarihinden itibaren yayınlanması beklenilen yama, 2020 yılının ilk Patch Tuesday sürümü içerisinde yer alıyor. 14 Ocak tarihinin aynı zamanda şirketin Windows 7 desteğini kestiği gün olduğunu da belirtelim.

Microsoft tarafından ABD ordusu ve diğer önemli yüksek profilli müşteriler için hali hazırda bir yama dağıtıldığı belirtiliyor. Bu müşterilerden hatanın ayrıntılarını 14 Ocak 2020 tarihinde veya daha öncesinde açıklamalarını engelleyen bir anlaşma imzalamaları bile istenmiş.

Kusur ise CryptoAPI içerisinde sertifika ve kriptografik mesajlaşma işlevlerini işleyen crypt32.dll sistem dosyasında yer alıyor. Dosya ayrıca, şifreleme uygulamalarının güvenliğini sağlamak ve dijital sertifikaları şifrelemek/şifresini çözmek için kullanılan Microsoft CryptoAPI tarafından da kullanılıyor. Bu bileşeni hassas verileri güvenli bir şekilde işlemek için Internet Explorer ve Edge gibi önemli Microsoft uygulamalarının da kullandığını belirtelim.

İlginizi çekebilir: Windows 7 Desteği Sona Eriyor, Kullanıcılar Neler Yapabilir?