AMD 600 Serisi Anakartlar 2020 Sonlarında Gelebilir

In Haber by Fatih IşıkLeave a Comment

AMD işlemciler ile uyumlu yeni 600 serisi anakartların bu yıl sonunda piyasaya sunulacağı söylentileri ortaya çıktı.

AMD’nin yeni B550 ve B520 anakartlarının yılın ilk çeyreğinde satışa çıkacağını sizlerle paylaşmıştık. Henüz 500 serisi tam olarak çıkış yapmamışken 600 serisi ile ilgili yeni iddialar ortaya atıldı. Yeni söylentilere göre 600 serisi yılın son aylarına doğru çıkış yapacak.

DigiTimes tarafından yayınlanan yeni rapora göre ASMedia, önümüzdeki 600 serisi yonga setleri için AMD’den sipariş aldı. ASMedia ve AMD yıllardır dost şirketler ve firmanın yeni siparişleri alması zaten bekleniyordu. Bununla birlikte China Times, Vermeer kod adlı Ryzen 4000 serisi Zen 3 masaüstü işlemcilerin de bu yılın ikinci yarısında çıkış yapacağını ifade ediyor. Yani yeni Zen 3 mimarili işlemciler ile birlikte 600 serisi yonga setlerinin zaman dilimi birbirine uyumluluk gösterebilir.

DigiTimes ayrıca ASMedia’nın USB 3.2 Gen 2×2 denetleyici yongasındaki taleplerin artış görmesi gerektiğini bildirdi. Bunun sebebinin ise Intel’in mevcut yongalarının içindeki entegre yonganın sadece 10 Gbps’ye kadar USB 3.2 Gen 2 iletim hızlarında destek sağlaması. ASMedia’nın çözümü ise 20 Gbps’ye kadar olan hızlarda iki kat daha fazla performans sunuyor. ASMedia, bu yıl ticarileştirmeyi planladığı bir USB 4 denetleyici yongası üzerinde de çalışmalarını sürdürüyor. Son olarak yeni 600 serisi çipsetlerin PCIe 4.0 desteği ile gelmesi bekleniyor.