Chrome Uygulamaları Destek

Google, Chrome Uygulamaları İçin Verdiği Desteği Sonlandırıyor

In Haber by İlker ŞekercioğluLeave a Comment

Google, 2016 yılında duyurduğu Chrome Uygulamaları için verdiği desteği kademeli olarak sonlandırıyor.

Google  tarafından Chrome Uygulamaları için şu ana kadar verilen desteğin ne şekilde sonlanacağını gösteren bir zaman çizelgesi paylaşıldı. Şirketin ilk olarak 2016 yılında bu uygulamaları tasfiye edeceğini duyurduğunu da hatırlatalım.

Google ilk olarak 2017 yılında Web Mağazası’ndan Chrome Uygulamaları kategorisini tamamen kaldırmıştı. Mart 2020 itibarıyla da Chrome Web Mağazası’nın artık yeni Chrome uygulaması kabul etmeyeceği, geliştiricilerin ise sadece mevcut uygulamalarını Haziran 2020’ye kadar güncelleyebileceği duyuruldu. Haziran 2020’den sonra da Windows, Mac ve Linux platformlarında Chrome Uygulamaları desteği tamamen bitmiş olacak. Sonlanan hizmetlerden sadece Chrome Kurumsal ve Chrome Eğitim Yükseltme müşterileri bir süre daha yararlanabilecek.

Haziran 2021’de Google, NaCI, PNaCI ve PPAPI API gibi anahtar API’ler ile birlikte Chrome OS üzerindeki Chrome Uygulamaları için desteği bitirmiş olacak. Seçili müşteriler ise desteği Chrome Uygulamaları’nın tamamen çalışmayı durduracağı Haziran 2022’ye kadar uzatma şansına sahip olacak. Şirket şimdiden Chrome uygulamaları geliştiricilerinin uygulamalarını taşıyabileceği bir site açtı.

Tüm bu zaman çizelgesi ve duyuru detaylarının Chrome Uzantıları ile ilgili değil, sadece Chrome Uygulamaları ile ilgili olduğunun altını bir kez daha çizelim.

İlginizi çekebilir: Google Chrome, Windows 7’de Bir Süre Daha Destek Alacak