Anasayfa Makale AMD Sürücü Yükleme ve Güncelleştirme Rehberi

AMD Sürücü Yükleme ve Güncelleştirme Rehberi

Bu rehberimizde AMD ekran kartı sürücülerini nasıl yükleyebileceğimizi ve güncelleme yapacağımızı ayrıntılı bir şekilde anlatıyoruz.

Öncelikle bu bağlantı üzerinden AMD resmi destek sayfasına giriş yapalım. Gelen sayfada önce ürün türü olacak “Graphics” seçeneğini seçtikten sonra ekran kartımızın serisini seçiyoruz. Ardından ürün modelini seçtikten sonra “Submit” butonuna tıklayalım. Örneğin ekran kartı olarak RX 480 kullandığım için Raden 400 Serisini seçtim. Ekran kartımız R7 240 olsaydı Radeon R7 serisi, HD7870 olsaydı Radeon HD 7000 serisini seçecektik. Dizüstü bilgisayarda kullandığımız bir ekran kartına sahipsek M serisini veya Mobility serisini seçiyoruz.

Sonrasında karşımıza gelen sayfadan halihazırda bilgisayarımızda kurulu olan işletim sistemini seçiyoruz. İşletim sistemimizi öğrenmek için masaüstünden Bilgisayarım‘a sağ tıklayıp Özellikler‘e tıklayabiliriz.

İşletim sistemini seçtikten sonra karşımıza iki adet sürücü çıkabilir. Bunlardan ilki Optional, AMD’nin en son piyasaya sürdüğü, yükleme tercihini size bıraktığı sürücüler. Bu sürücü yüklediğinde kimi kullanıcılar çeşitli sorunlarla karşılaşabilirken, kimisi de gayet stabil şekilde kullanabiliyor. İkinci seçenek ise Recommended, AMD tarafından önerilen ve testi tamamlanan sürücülerdir. Burada seçim size kalmış. Seçimimizi yaptıktan sonra “Download” butonuna tıklıyoruz ve sürücü kurulum dosyasının bilgisayarımıza indirilmesini bekliyoruz.

Eski Nesil Ekran Kartları için Sürücü Güncelleme

Bu durumda ise işletim sistemimizi seçtikten sonra mevcut olan son sürüm Crimson Edition sürücüsü üzerindeki “Download” seçeneğine tıklayıp indiriyoruz.

Kurulum dosyası indirildikten sonra üzerine sağ tıklayıp “Yönetici olarak çalıştır” seçeneği ile kurulumu başlatalım. Karşımıza gelen ekrandan “Install” seçeneğine tıklıyoruz.

Karşımıza “Hızlı Yükle” ve “Özel Yükle” olarak iki seçenek geliyor. Dileyen kullanıcılar “Özel” seçeneği ile kurulumu özelleştirebilir fakat standart bir kullanıcıysanız buna pek gerek yok diyebiliriz. “Kabul Et ve Hızlı Yükle” seçeneği ile sürücüyü yükleme aşamasına geçelim.

Yazılımın ekran kartı donanımı algılaması ve yükleme aşamalarını bir süre bekledikten sonra sürücümüz başarıyla yükleniyor. Bu işlem esnasında bilgisayarınız bir süre görüntü vermeyi kesebilir. Son olarak bilgisayarımızı yeniden başlattıktan sonra işlem sona eriyor.

Alternatif Sürücü Güncelleme Yöntemi

Mevcut ekran kartı sürücüsü bilgisayarımızda yüklüyse Radeon Software üzerinden sürücülerimizi güncelleyebiliyoruz. Masaüstüne sağ tıklayıp “Radeon Ayarları” seçeneğine tıklayalım. Sonrasında karşımıza gelen ekranın sol alt bölümünden Güncelleme sekmesine tıklıyoruz.

Burada “Güncelleştirmeleri Kontol Et” seçeneğine tıklıyoruz ve yazılım bizim için en güncel sürücüyü buluyor. Yazılım, bazı zamanlarda opsiyonel, bazı zamanlarda önerilen sürücüyü bulabilir. Buradan herhangi bir değişiklik yapamıyoruz. Yeni sürücü, ardından “Hızlı Yükseltme” seçeneğine tıklayalım.

Gelen soruyu İlerle diyerek geçiyoruz.

Son olarak “Kabul Et ve Yükle” seçeneğine tıklıyoruz.

Bir süre bekledikten sonra sürücü yüklemesi tamamlanıyor. Bilgisayarımızı yeniden başlattıktan sonra işlemimizi tamamlamış bulunuyoruz.

Yeni Radeon 2020 Yazılımı

Yeni Radeon yazılımında ise panele giriş yaptıktan sonra “Ev” sekmesine giriş yapıyoruz. Burada sağ bölümde Sürücü ve Yazılım kısmından “Güncelleştirmeleri Kontrol Et” butonuna tıklayarak yeni sürümü kontrol edelim. Yeni bir güncelleme var ise aynı şekilde güncelleştirebiliriz.

Yükleme aşaması veya farklı bir konuda sorun yaşarsanız Technopat Sosyal‘de konu açabilirsiniz.