Anasayfa Haber RX 5600 XT Performansını Artıran vBIOS Yayınlandı

RX 5600 XT Performansını Artıran vBIOS Yayınlandı

AMD’nin RX 5600 XT için vBIOS hamlesi sonrası, MSI ve ASUS gibi şirketler de yeni vBIOS güncellemelerini yayınladı.

AMD CES 2020’de RX 5600 XT ekran kartını iddialı bir şekilde tanıtmıştı. Devamında NVIDIA ise RTX 2060 hamlesi yaparak ürün fiyatlarında 50 dolarlık indirim yaptı. Sonrasında ise AMD’nin yeni vBIOS güncellemesi yayınlayacağını, böylece GPU ve bellek saat hızlarında artış yaşanacağını sizlerle paylaşmıştık.

Tüm yaşanan gelişmelerin sonrasında RX 5600 XT raflarda yerini almaya başladı. Ama ürünler düşük saat hızlarıyla satışa sunuldu. Bu yüzden marka ortakları da yeni vBIOS güncellemelerini yayınlamaya başladı.

MSI

MSI yeni güncellemeyi MSI Dragon Center aracılığıyla dağıtıyor. MSI Dragon Center yazılımını bu bağlantıya tıklayarak indirebilirsiniz.

Bunun yanında firma tüm ekran kartlarının vBIOS güncellemesi almayacağını açıkladı. Bazı kartların GDDR6 bellekleri ile 14 Gbps hıza ulaşılabilirken, diğerlerinin bu frekansta çalışacakları onaylanmadığı belirtiliyor. Görünüşe göre normal sürüm ve Mech modeli yeni güncellemeyi alamayacak. Ayrıca MSI, önümüzdeki ay 14 Gbps bellek ile 5600 XT Gaming Z olan belirli bir model piyasaya sürecek.

Gigabyte

Gigabyte şu anda 5600 XT Gaming OC 6G ve 5600 XT Windforce OC 6G olmak üzere iki 5600 XT modeli listeliyor. Şu anlık bir adet vBIOS güncellemesi mevcut ve bu da Gaming OC 6G modeli için. FA0 BIOS dosyasını bu bağlantıya tıklayarak indirebilirsiniz.

Gaming OC 6G modeli için FA0 BIOS oyun saatini 1.670 MHz’e ve boost saatini 1.750 MHz’e ayarlıyor. Ayrıca GDDR6 belleğini de 14 Gbps’e çıkarıyor.

ASRock

ASRock üç adet 5600 XT kartı piyasaya sundu ve her biri için vBIOS güncellemeleri yayınlandı. Bunların hiçbirinde bellek hızı 12 Gbps’den 14 Gbps’e çıkmıyor. Yalnızca saat hızlarında artış yaşanmış durumda. Daha sonraki modellerin daha hızlı 14 Gbps bellekle gelip gelmeyeceği belli değil. vBIOS’a ürünlerin destek sayfalarından ulaşabilirsiniz.

PowerColor

PowerColor üç farklı model ekran kartı için vBIOS güncellemesi yayınladı. Güncellemeleri almak için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve insanlara yardımcı olmaktan mutluluk duyuyor.