Google Drive Nasıl Yedeklenir?

In Makale, Pratik by Yunus EmreLeave a Comment

Kesinti ve veri kaybı sorunlarını önlemek için Google Drive belgelerinin nasıl yedekleneceğini anlatıyoruz.

Google Drive kısa süre önce kesintiye uğradı. Yani kullanıcılar Google Drive yedeklerine, dokümanlara ve tablolara erişemedi. Dünya genelindeki 1 milyardan fazla kullanıcı düşünüldüğünde durumun ehemmiyeti daha net ortaya çıkıyor. Kesinti sonunda hiçbir veri kaybı yaşanmadı. Ama yine de yedekli çalışıp Google Drive, Dokümanlar ya da E-Tablolar’daki verileri riske atmamak en doğrusu.

Google Drive’ın kendi araçlarıyla Dokümanlar’ı gerçek zamanlı olarak bilgisayarınıza yedekleyebilirsiniz. Öncelikle Drive masaüstü web sitesine erişmeniz gerekiyor. Daha sonrasında karşınıza Kişisel ve Ticari seçenekleri geliyor. Kişisel seçeneğiyle ilerleyip Yedekle ve Senkronize Et başlığı altından İndir düğmesine tıklıyoruz.

Uygulamayı indirip yüklediğinizde Google hesabınızla oturum açmanız gerekiyor. Daha sonra bu yardımcı araç sizden yedeklemek istediğiniz dosyaları seçmenizi istiyor. Yerden tasarruf etmek için fotoğraf ve videolar için boyutları azaltan kalite seçimini buradan yapabilirsiniz. Örneğin fotoğraflarınızın orijinal çözünürlükteki hallerini yedeklemeyi seçerseniz ücretsiz versiyonlar kullanılan alana bağlı olarak sınırlandırılıyor. Eğer tamamen ücretsiz bir Google Drive hesabı kullanıyorsanız bu sınır 15 GB.

İşlemi başlattığınızda seçtiğiniz Drive dosyaları bilgisayara kopyalanmaya başlar. Bu da artık çevrimdışıyken düzenleyebileceğiniz dokümanlar, fotoğraflar ya da e-tablolar olacağı anlamına geliyor. En iyi özelliklerden biri ise masaüstünde düzenlenen dokümanların internet bağlantısı olduğunda Google Drive ile senkronize ediliyor olması.

Düzenlemeye ve senkronize etmeye ihtiyaç duymadığınız dosyalar için dosyaları doğrudan Dosya / İndir konumu üzerinden bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Burada dokümanlar, tablolara ya da slaytlara özel farklı dosya türleri sunuluyor. İndirme seçeneği varsayılan olarak dosyaları tek tek indirmeyi sağlıyor. Ama Google Paket Servisi sayesinde dosyaları tek seferde ve daha kolay indirebilirsiniz.

Böylece kesinti veya buna bağlı bir veri kaybı durumunda sorun yaşamadan dosyalar üzerinde çalışmaya devam edebilirsiniz.