Gmail Üzerinde En Fazla Yer Kaplayan Dosyalar Nasıl Bulunur?

In Makale, Pratik by Yunus EmreLeave a Comment

Google Drive’ın 15 GB’lık ücretsiz depolama alanı, Gmail’de büyük ekli e-postaların filtrelenerek temizlenmesiyle optimize edilebiliyor.

Google, tüm kullanıcılara 15 GB’lık ücretsiz alan sunuyor. Eğer bu kapasite yetmezse ek paketlerle depolama alanını ücretli şekilde artırabilirsiniz.

Yedekleme için Google Fotoğraflar ya da Drive’ı aktif kullanan kişiler kesin çözümü aylık sabit ücretle kapasiteyi artırmakta buluyor. Ama öncesinde depolama alanını optimize etmekte yarar var. En azından Gmail’deki gereksiz yer kaplayan dosyalar temizlenerek yer açabilirsiniz.

Gmail’de eski tarihli büyük boyutlu eklerin isimlerini hatırlamak mümkün değil. Bu yüzden bir filtreleme kullanmak en mantıklısı. Gmail’i açtıktan sonra arama kutucuğuna has:attachment larger:10MB yazarak sorgulayabilirsiniz. Bu komut aslında 10 MB ve üzerindeki ekleri karşınıza getiriyor. Ama boyutu büyütmek sizin elinizde. Yani aslında has:attachment larger:25MB ile benzer sorguyu gerçekleştirebilirsiniz.

Depolama alanını boşaltmak için silmek istediğiniz ekleri seçin ve Çöp Kutusu’na gönderin. Ardından soldaki menüden Çöp Kutusu klasörünü temizleyin.

Gelen kutunuzun en alt kısmına geldiğinizde depolama alanınızı görebilirsiniz. Alternatif olarak, Google servislerinin ne kadar yer kapladığını görmek için Drive ayarlarına göz gezdirebilirsiniz.