Anasayfa Video Huawei Watch GT 2 Kullanıcı Deneyimi

Huawei Watch GT 2 Kullanıcı Deneyimi

Huawei’nin Watch GT 2 akıllı saaitini bir haftadan uzun bir süre kullandım ve işte deneyimlerim!

Öncelikle halihazırda bir Samsung Gear S3 kullanıcısı olduğumu belirteyim. Watch GT 2 deneyimim ile karşılaştırabilmeniz için Gear S3 deneyimimden bahsetmeliyim biraz. Akıllı saatlerdeki en önemli konu olan şarj ile başlayayım. Gear S3’ü her akşam şarja takıyorum. Eğer yanımda şarj cihazı yoksa, mesela iki günlüğüne yurt dışına çıktıysam, yatmadan önce saati kapatıyorum. Eğer bunu yaparsam saati iki gün kullanabiliyorum. Üçüncü günün akşamına ise bazen kalıyor, bazen kalmıyor. Günlük kullanım oranına bağlı tam olarak.

Gear S3’ü en aktif kullandığım yer spor salonu. Setler arasında 60sn ara veriyorum ve bu süreyi saatin içindeki kronometre ile tutuyorum. Saatin şüphesiz en çok enerji harcadığı işlem kronometre. Öyle ki, spor yaptığım günün akşamına doğru Gear S3 düşük pil uyarısı verebiliyor. Bu uyarı %15 civarında geliyor. İşte Watch GT 2 ile en büyük fark da burada başlıyor. Huawei’nin akıllı saati de en çok enerjiyi kronomnetre özelliğini kullanırken harcadı lakin Gear S3 ile arada dağlar kadar fark var. Watch GT 2, spora başlamadan önce %82 ise spor bitiminde %72 pil oranında kalıyor. Yani bir saat boyunca aktif kronometre kullanımı saatin sadece %10~11 oranında pilini bitiriyor. Yine Gear 3’te kronometre işlemini başlatırken bazen saatte bir kasma olduğunu görebiliyorsunuz. Watch GT 2’de ise böyle bir durum yok.

Uyku Takibi

Yatarken kolumda bir saat ile rahat edemiyorum. Watch GT 2 her ne kadar tam 7 gün aralıksız kullanım sunsa da bu akşamları saati çıkarmayacağım anlamına gelmiyor. Saati çıkartınca da kapatma gereği duymadım. Uyku modunda da inanılmaz düşük bir güç tüketimi gözlemledim. Aynı durumun Gear S3’te mümkün olmadığını belirtmemde fayda var.

Saatin burada bir başka özelliğinden de bahsetmekte fayda var: uyku takibi. Kaç saat uyduğunuzu ve bu uykunun kalitesini ölçmek mümkün. Öte yandan ben bu iş için zaten Sleep Cycle isimli uygulamayı kullandığımdan Watch GT 2’nin bu özelliğinden faydalanmadım.

Bildirimler

Peki Gear S3 ile en büyük fark ne? Herkesin de mutabık olacağı gibi bildirimler. Açık konuşmak gerekirse ben Gear S3’te de saat üzerinden gelen bildirimlere cevap vermiyorum. Bu bağlamda Watch GT 2’de bu özelliğin eksikliğini hissetmedim. Lakin bu demek değil ki siz hissetmeyeceksiniz. Saatini çok daha aktif kullananlar bildirimlerle etkileşime geçmek isteyecektir. Ben kullanırken bu özellik yoktu, güncelleme ile daha sonra gelebilir tabii ki. Saatin akıllı olmasının en büyük avantajı da bu.

Huawei Telefon Şart mı?

Hayır. Her ne kadar ben Mate 20 Pro kullanıyor olsam da Watch GT 2 için Huawei bir cihaz kullanmak zorunda değilsiniz. Yine de şunu eklemek istiyorum: saatin yönetiminin Huawei Health uygulaması altından yapılması biraz garip olmuş. Samsung’un bu iş için Galaxy Wearable uygulaması mevcut. Huawei’nin de böyle bir uygulaması olmasını beklerdim açıkçası.

Sonuç

Sonuç olarak Watch GT 2 şimdiye kadar kullandığım akıllı saatler içinde şarj ömrü en uzun olandı. Öte yandan Huawei bunu sağlayabilmek için bazı özelliklerden feragat etmiş. Bir seçim yapmanız gerekiyor pil ömrü ile bildirimlere saat üstünden cevap vermek arasında. Kararınızı bu tercihe göre vermek size kalmış.