Telefon Bağımlılığını Azaltan 3 Uygulama

In Makale, Mobil by Fatih Işık1 Comment

Google, kullanıcılara Android cihazlarında ne kadar zaman geçirdikleri konusunda kontrol sağlamak için 2018’de Digital Wellbeing’i tanıtmıştı. Şimdi ise şirket, telefonlarında çok fazla zaman geçirmeleri durumunda kullanıcıları uyarmak için üç deneysel uygulama yayınladı. Bazı kullanıcılar bunu gereksiz olarak nitelendirirken, bazıları ise dijital yaşamlarını kontrol etmek için bu gelişmeleri olumlu karşılıyor.

Digital Wellbeing, 2018 yılında Android Pie’de deneysel bir özellik olarak tanıtıldı. Böylece insanların dijital yaşamlarını yönetmelerine ve akıllı telefonlarını ne sıklıkta kullandıkları hakkında fikir sahibi olmaları için çeşitli ölçütler kullanılıyor. Üç yeni uygulamayla proje bir adım ileri taşınırken, kullanıcıların telefon kullanımlarını kontrol altına alması da kolaylaşıyor.

Activity Bubbles

Activity Bubble, sizin için oldukça faydalı ya da sinir bozucu olabilecek ilginç bir uygulama. Telefonunuzun kilidini her açtığınızda duvar kağıdınızda yeni bir kabarcık ortaya çıkıyor ve telefonunuzu kullandığınız sürece bu kabarcık büyümeye devam ediyor. Yeni kabarcık  yalnızca telefon tekrar kilitlendikten sonra büyümeyi durduruyor. Sonuç olarak ise gün sonunda duvar kağıdınızı kaplayan bir grup kabarcık görüyorsunuz.

Screen Stopwatch

Screen Stopwatch, telefon kullanımınızı kontrolde tutmaya çalışan ve Activity Bubbles benzeri başka bir canlı duvar kağıdı. Baloncuklar yerine, duvar kağıdınızda gerçek zamanlı olarak telefon kullanımınızı gösteren bir zamanlayıcı bulunuyor. Zamanlayıcı, telefon kilitlendikten sonra duruyor ve telefonun kilidi açıldıktan sonra devam ediyor.

Envelope

Envelope ise gerçekten en ilginç olanı diyebiliriz. Bu özel projede, akıllı telefonunuzun işlevselliğini kısıtlayan ve dikkat dağıtan tüm şeyleri engelleyen bir özel kağıt zarf tasarlandı. Akıllı telefonu bu zarfın içine koyuyorsunuz ve uygulama yardımıyla yalnızca arama ve kameraya erişim sağlayan basitleştirilmiş bir kullanıcı arayüzü ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

Google’ın zarf tekniği şu anda yalnızca Pixel 3A ile uyumlu çalışıyor. Bir Pixel 3A telefonunuz varsa, zarf için Envelope adı verilen gerekli Play Store uygulamasını indirin, ardından zarfın PDF’ini yazdırın. Sonrasında şablonu kesin ve tamamlamak için gerekli talimatları izleyin.