TP-Link Deco M9 Plus Kurulumu ve İncelemesi

In Video, Video İncelemeler by Recep BaltaşLeave a Comment

TP-Link’in Deco M9 Plus kablosuz ağ kiti evinizi veya ofisinizi kapsamakla kalmıyor, IoT cihazlarınızı da kontrol etmenizi mümkün kılıyor.

Öncelikle cihazın kutusunu açar açmaz kurulumda ve konfigürasyonda size yardımcı olacak olan yazılım için gerekli QR kod karşınıza çıkıyor. Bunu taratıp hemen uygulamayı yüklüyoruz. Sonrasında cihazları sırayla ofisteki odalara kurmaya başlıyoruz.

Sadece çekim odasına koyduğumuz modele Ethernet bağlantısını yapıyoruz. Bu işlemden önce ofiste kullandığımız hiçbir modem, router veya switch’i devre dışı bırakmıyoruz.

Bütün cihazları elektriğe bağladıktan sonra mobil uygulamayı çalıştırıyoruz. Uygulama bizden bir hesap açmamızı istiyor. Hesabımızı oluşturup etkinleştirdikten sonra tekrar üye olurken kullandığımız e-posta adresi ve oluşturduğumuz şifre ile giriş yapıyoruz.

Bu aşamadan sonra kuruluma hazırız. Yazılımın Türkçe arabiriminde işlemlere başlıyoruz:

 • Hadi başlayalım menüsüne tıklıyoruz.
 • Karşımıza çıkan listeden Deco M9 Plus’ı seçiyoruz.
 • Yazılım burada bize lazım olacak bileşenleri listeliyor. Halihazırda ürünleri takıp çalıştırdık, Sonraki diyoruz.
 • Bu aşamada TP-Link bizden modemimizi kapatmamızı söylüyor. Ayrıca eski yönlendiricimizi de çıkartmamızı. Biz Deceo ile yeni bir ağ kuracağımızdan dolayı bu adımı uygulamıyoruz.
  • Eğer siz evdeki bütün kablosuz ağları Deco’ya aktarmak isterseniz diğer Router’ları sökebilirsiniz.
 • Sonraki diyoruz ve bu aşamada Deco bağlantısının nasıl yapılacağı anlatılıyor. Modemin LAN portundan çıkan kabloyu Deco’nun LAN portuna takmanız yeterli.
  • Deco üstünde iki adet Ethernet portu var. Bunlardan biri modemden hattı almak için, diğeri ise diğer Deco cihazları ile bağlantı için.
  • Diğer Deco cihazları ile de kablolu bağlantı yapmak zorunda değilsiniz. Biz, bu bağlantıyı da kablosuz yaptık.
 • Modemimiz zaten internete bağlı. Deco üstünde de mavi ışık yandığına göre ürün kurulumu başlayabilir.
 • Uygulama bizden konum bilgisi istiyor. İzni sağladıktan sonra Bluetooth ile cihaz bulunuyor.
 • Yazılım bu aşamada bize cihazı nerede kullanacağımızı soruyor. Ofis seçimi yapıp devam ediyoruz.
 • Ağdaki dinamik IP yapılandırma otomatik tespit ediliyor.
 • MAC adresi seçim ekranı geliyor karşımıza. Ürün burada olur da servis sağlayıcınız sadece belli bir MAC adresinin internete erişimine izin veriyorsa diye MAC adresini değiştirme imkanı sunuyor. Varsayılan adresi koru deyip devam ediyoruz.
 • Bu aşamada ağ adını ve parolasını belirliyoruz. Modem kurulumu gerçekleştiğinden dolayı ağa bu defa belirlediğimiz şifreyi girip bağlanıyoruz.

Yazılımın bu kısmı biraz kafa karıştırıcı. Ekranın üstünde Deco ağınızı şimdi çalışıyor yazmakta. Bu durumda üç cihazın birden kurulduğu hissine kapılıyoruz. Lakin durum böyle değil. Diğer ürünleri de sisteme elle eklemek gerekiyor. Burada Başka bir Deco Ekle diyebilirsiniz.

 • Eğer ana ekrana geldiyseniz en sağdaki + butonuna tıklayın ce Decos deyin.
 • Kat düzenini seçip Sonraki deyin.
 • Deco hazır ise LED’i Mavi Yanıyor deyip bir sonraki adıma geçin.
 • Takılı diğer Deco cihazı bulunacak ve ayarlanacak.
 • Üçüncü cihaz için de Başka bir Deco ekle deyin.

Bütün cihazları kurduğumuza göre yazılım içinden ağın durumuna göz atabilirsiniz. İlk tavsiyemiz varsa yazılım güncellemesi yapmanız. Zira birden çok cihaz bağlanacak bir sistemin güvenli olması gerek. Güncelleme kontrolünü sağ alttan Daha > Deco güncelle altından yapabilirsiniz.

Mesh nedir?

Bu ürünün şüphesiz en büyük avantajı oluşturduğu bütünleşik ağ. Üç cihaz da aynı ağın bir parçası. Bu sayede ofisin bir ucundan diğer ucuna giderken otomatik olarak gücü düşen ağdan kopuyoruz ve bize yakın olan yönlendiriciye bağlanıyoruz.

Cihazın kutusunda 600m2 kapsama alanı yazmakta. TP-Link Türkiye sitesinde ise 418 metrekareye kadar kapsama yapabildiği belirtiliyor. Bu fark, Avrupa Birliği ve ABD arasındaki frekansı farklarından oluşuyor. Ülkemiz Avrupa Birliği üyesi olmadığı halde birçok AB regülasyonuna tabi olduğumuzdan bizde de kapsama alanı 418m2 diyebiliriz. Bu bağlamda kutu üstünde de bu değer yazmalı idi.

Öte yandan bu alanı ek Doco cihazlar ekleyerek genişletmek her zaman mümkün.

Deco’lar Arası Bağlantı

En sağlıklı bağlantı tabii ki her daim kablolu olacaktır. Bizim kablosuz bağlantımızda da bir aksama olmadı lakin uygulama arayüzünde ara sıra “Diğer Decolarla bağlantı kesildi” yazması tat kaçıran cinsten.

Üç adet M9 Plus ile toplamda 400 metrekarenin üstündeki bir alanı kapsayabilirsiniz.

Hız

İki adet 5 GHz bandı ve bir adet de 2.4 GHz bandı ile cihazlar toplamda 2150 Mbit hıza ulaşabiliyor. 802.11ac ile aynı anda 100 cihazın birden bağlanabiliyor. M9 Plus, ailedeki en hızlı modeller. Henüz 802.11ax modelleri çıkmamış Doco ailesinin.

Ofiste 100/5 Mbit bir ağımız var. En dipten aldığımız bu ağ, ofisin ucuna kablosuz olarak bir Doco cihazından diğerine aktarılıyor. Sonuç olarak telefonla bağlandığımızda 47/4.49 Mbit hıza ulaşabiliyoruz.

TP-Link HomeCare

Cihazın içerisinde bir de TrendMicro ortaklığı ile geliştirilen HomeCare teknolojisi yaz alıyor. HomeCare, Antivirüs, Ebeveyn Kontrolleri ve QoS özelliklerini bir arada sunuyor. Lakin TrendMicro koruması üç yılla sınırlı ve yazılımda gözüken en son veritabanı güncellemesi Ocak 2018’e ait.

IoT Desteği

Cihaz standart kablosuz ağa ek olarak Bluetooth ve Zigbee desteğine de sahip. ZigBee, ev otomasyonu, tıbbi cihazlar ve diğer düşük güç ve bant genişliği gerektiren cihazlarla iletişim kurmak için geliştirilmiş bir iletişim protokolü.

Farklı türde cihazları bağladık, güzel peki bunları nasıl kontrol edeceğiz? Bunun için de Google Asistan ve Amazon Alexa cihazımızı Doco’ya bağlayabiliyoruz. Bu sayede söz konusu asistanlara verdiğimiz komutlar Doco’ya bağlı cihazlara iletilebiliyor.

Doco aynı zamanda IFTTT desteğine de sahip. IF This Then  This, birçok teknolojik ürünü birbirine bağlayabileceğiniz bir sistem. Örneğin Uber ile eve vardığınızda Philips Hue lambalarınızın otomatik yanmasını programlayabiliyorsunuz.

Ürünün aynı zamanda uyumlu olduğu IoT cihazlarının bir listesi de mevcut. Listede akıllı ampüller, açma/kapama anahtarlarları, akıllı prizler, algılayıcılar ve kapı kililtleri gibi farklı ürünler yer alıyor.

Ağı Genişletmek

Tp-Link’in Doco ailesinde farklı ürünler mevcut. Örneğin kablolu veya kablosuz olarak ulaşması zor noktalar için priz ağını kullanabilirsiniz. Burada Deco P7 veya modelleri tercih edilebilir.

USB Portları

Cihazların üstünde USB portları mevcut. TP-Link bu portları rezerve etmiş. Bunların kullanıma açılmasını beklerdik lakin 2020 olmasına rağmen burada bir gelişme söz konusu değil.