Anasayfa Haber Avast, Kullanıcı Verilerinin Satışı Nedeniyle Özür Diledi

Avast, Kullanıcı Verilerinin Satışı Nedeniyle Özür Diledi

BRAZIL - 2019/06/26: In this photo illustration an Avast Antivirus logo seen displayed on a smartphone. (Photo Illustration by Rafael Henrique/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Avast, kullanıcı verilerinin toplanması ve şirketlere satışı konusunda geri adım attı. Bu amaca hizmet eden bağlı şirket Jumpshot tamamen kapatılacak.

Antivirüs sağlayıcısı Avast’ın kullanıcı verilerini toplayarak Jumpshot’a gönderdiği ortaya çıkmıştı. Kullanıcıların çevrimiçi olarak yaptığı her hareket kaydediliyor, sonrasında ise bu veriler Google, Microsoft ve Pepsi gibi birçok şirkete satılıyordu. Haber, dünya çapında 435 milyon kullanıcıya hizmet veren antivirüs satıcısına olan tüketici güvenini sarstı. Kısa bir aradan sonra şirketten resmi bir açıklama geldi ve Avast’ın artık kullanıcıların tarayıcı geçmişini üçüncü taraf şirketlere satmayacağı söylendi.

Avast CEO’su Ondrej Vlcek, şirketinin tarayıcı geçmişi verilerini satmaktan sorumlu bağlı şirket olan Jumpshot’taki operasyonları kapatmayı planladığını duyurdu. Vlcek, “Avast’ın CEO’su olarak kendimi sorumlu hissediyorum ve ilgili tüm kişilerden özür dilemek istiyorum. İnsanları korumak Avast’ın en büyük önceliğidir.” dedi.

Avast dünyanın en büyük güvenlik şirketlerinden biri ve 435 milyon civarında kullanıcısı bulunmakta. Yayılan haberler tüm dünyada yankı buldu ve buna istinaden ortaya çıkan tepkiler olumlu sonuç bulmuş gibi görünüyor. Darısı diğer şirketlerin başına diyerek sözlerimize son verelim.

İlginizi çekebilir: Avast, Kullanıcı Verilerini Toplayarak Şirketlere Satıyor