Anasayfa Haber Güneş’i Araştıracak Uzay Aracı SolO Gökyüzüne Fırlatılmaya Hazır

Güneş’i Araştıracak Uzay Aracı SolO Gökyüzüne Fırlatılmaya Hazır

Avrupa Uzay Ajansı’nın 1,5 milyar euro değerinde olan projesi için hazırlıklar tamamlandı. Ajans, Güneş’i araştıracak olan uzay aracı SolO’nun fırlatılması için artık gün sayıyor.

Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA), Solar Orbiter (SolO) aracının önümüzdeki hafta Güneş’e gönderilmesi bekleniyor. ABD’nin de büyük yatırım yaptığı ve toplamda 1,5 milyar euro harcanan proje başarıyla sonuçlanırsa, bilim dünyasında bir ilke imza atacak.

SolO, Güneş’in kutuplarını görüntüleyen ilk uzay aracı olarak gönderilecek. Aracın gezegenin etrafındaki nihai yörüngesine yerleşmesi yaklaşık üç buçuk yıllık bir sürede tamamlanacak. Bu süreçte Dünya ve Venüs’ün kütleçekim kuvvetlerinin aracı ekliptik düzlemin dışarısına itmesi hedefleniyor.

Bu sayede gök bilimciler Güneş’in dinamik davranışları hakkında daha fazla bilgi edinebilecekler.

Tarih belli oldu

Güneş Yörüngesi

Geçtiğimiz senenin sonundan beri devam eden testlerin ardından SolO, çeyrek ton yakıt doldurularak fırlatılmaya hazır hale getirildi. Araç fırlatılmadan önce 4 metre genişliğinde olan bir kaplamanın içine yerleştirildi. Bu kaplama, roketi atmosferde yolculuğu sırasında koruyacak.

İşlemlerin ardından SolO, United Launch Alliance Atlas roketinin yanına gönderildi. SolO, bu aracın ana çekirdeğinin üst kısmına yerleştirildi. Önümüzdeki hafta Atlas, Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu Uzay Fırlatma Kompleksi 41’e yerleştirilecek.

Roketin kalkışı 9 Şubat Pazar yerel saatle 23.03’te gerçekleşecek. Türkiye saatine göre, 10 Şubat Pazartesi günü saat 07.03’te takip edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: TESS Uzay Teleskobu, İlk Bilimsel Fotoğrafını Çekti