Anasayfa Haber Intel Z490 Anakartlar Mart Ayında Çıkış Yapabilir

Intel Z490 Anakartlar Mart Ayında Çıkış Yapabilir

Ortaya çıkan yeni bilgiler Z490 anakartların Mayıs ayında piyasaya sunulacağına işaret ediyor.

Intel’in yeni Comet Lake-S masaüstü işlemcileriyle birlikte bu serinin kullanılacağı 400 serisi anakartlar da merak konusu olmaya devam ediyor. 10. nesil işlemciler geliştirilmiş 14nm üretim sürecine dayanıyor ve LGA 1200 soket ile çıkış yapacak. Geçtiğimiz günlerde ASUS ve MSI markalarına ait 400 serisi anakartların detaylarını paylaşmıştık.

Son günlerde Intel’in donanım ortaklarından birinin Mayıs ayında Z490 serisini duyurmaya hazırlandığı ortaya çıktı. Açıkçası bu durum, ürünlerin anında raflarda yerini alacağı anlamına gelmiyor. Mayıs ayında sadece duyurunun yapılacağını söyleyebiliriz. Tam olarak ne zaman satışa çıkacağı hakkında ise net bir bilgi bulunmuyor. Intel’in Z490 anakartları gelişmiş VRM çözümlerine sahip olacak ve öncekilere göre %3 civarında daha pahalı olacağı söyleniyor.

  • Comet Lake daha yüksek bir pin sayısı ile birlikte gelecek.
  • Comet Lake eski platformlarla geriye dönük uyumluluk sağlamayacak.
  • ILM boyutlarında veya termal çözümlerde değişiklik bulunmuyor.
  • Comet Lake ile gelecekteki artan I/O özellikleri için güç dağıtımı ve desteğinde gelişmeye gidildi.

LGA 1200 soketi, LGA 1151 soketi ile aynı boyutlara (37.5mm x 37.5mm) sahip ve eski soğutucularla büyük ölçüde uyumluluk sağlayacak. Intel’in PCIe 4.0 standardına geçişte çeşitli problemler yaşadığına değinmiştik. Bu sebepten dolayı yeni seri PCIe 3.0 destekli olarak çıkış yapacak. PCIe 4.0 teknolojisine ise önümüzdeki yılın başlarında çıkış yapması beklenen Rocket Lake işlemciler ve 500 serisi anakartlarla birlikte geçiş yapılması bekleniyor.

İlginizi çekebilir: