Anasayfa Haber Avrupa Birliği Tek Tip Bağlantı Standardına Geçiyor

Avrupa Birliği Tek Tip Bağlantı Standardına Geçiyor

Avrupa Birliği’nde yeni yapılan oylamayla birlikte mobil cihazlarda standart bağlantı tipine geçiş süreci onaylandı.

Avrupa Parlamentosu, uzun süredir mobil cihazlarda standart bağlantı türü için çaba harcıyordu. Geçmişteki yönergede taşınabilir tüm cihazlarda uyumluluk gösterecek ortak bir şarj kablosu için çağrıda bulunulmuştu. Bu proje ile insan hayatının kolaylaşacağı ve elektronik atıkların önemli ölçüde azaltılacağı öne sürülüyor.

Avrupa Birliği parlementerleri, üreticilerin ortak bir şarj kablosu standardını benimsemeleri için oy kullandılar. Oylamada 582 evet oyuna karşılık 40 hayır oyu verildi ve karar kesinleşmiş oldu. Avrupa Komisyonu, tüketicilerin her telefon yükseltmesinde yeni bir şarj cihazı satın almak zorunda kalmalarını istemediklerini söyledi.

Parlementerler konunun en geç Temmuz ayına kadar masaya yatırılması ve kuralların netleşmesi gerektiğini söylüyor. Bunun yanında yeni şarj cihazının hangi formda olacağı ise henüz netlik kazanmadı. Bu tarihe kadar, üreticilerin ortak bir standarda uyması gerekecek ve hem kablolu hem de kablosuz şarj teknolojileri için geçerli olan yönergelere uymaları sağlanacak. Buna Anker ve RAVPower gibi alternatif şarj çözümleri üreten üçüncü taraflar da dahil olacak.

AB’nin yürürlüğe koyduğu yeni mevzuat, kuşkusuz Apple’ı diğer şirketlerden daha fazla etkileyecektir. Genel olarak bakıldığında, endüstrinin zaten yeni cihazlarda USB-C bağlantı türünü benimsediğini söylemek mümkün. Standart bağlantı türüne geçiş için önemli bir adım atılmış olsa da bu süreç uzun zaman alabilir.

İlginizi çekebilir:

 

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve insanlara yardımcı olmaktan mutluluk duyuyor.