Anasayfa Mobil iPhone 11 Pro İncelemesi

iPhone 11 Pro İncelemesi

Apple iPhone 11 Pro’yu uzun süredir kullanıyoruz. Bunun en büyük sebebi cihaz hakkındaki fikirlerimizi net bir şekilde sizlere sunabilmekti. Karşınızda tüm detaylarıyla iPhone 11 Pro incelemesi.

Apple’ın bugüne kadar ürettiği en önemli telefonlardan biri. En iyi demiyoruz, en önemli telefon. Çünkü iPad ve Mac ailesinde olduğu gibi ilk kez bir telefonda Pro takısı yer alıyor iPhone 11 bir telefon ailesi. Genel olarak tanıtılan 3 telefon da benzer özelliklere sahip ama segment açısından Pro ve Pro Max hem tasarım hem de donanım olarak önemli farklar içeriyor. iPhone 11 Pro ve Pro Max tamamen aynı telefonlar, arada sadece ekran farklı var. 11 Pro 5.8 inç ekranla gelirken, 11 Pro Max 6.5 inç ekranla geliyor.

iPhone 11 Pro Tasarımı

iPhone 11 Pro aslında bir içerik telefonu. Bu yüzden tıpkı donanım gibi tasarım da buna yönelik. 144 mm uzunluğa, 71.4 genişliğe ve 8.1 mm kalınlığa sahip. 188 gram ağırlığında ve boyutlarına oranla hafif bir telefon değil. Bunun en büyük sebebi elbette kullanılan malzeme. Ön ve arka yüz camla kaplı ve çerçeve paslanmaz çelikten üretilmiş. Apple hangi model cam kullanıldığını özellikle belirtmiyor ama iki cam için de Corning Gorilla Glass kullanılıyor. Arka yüzdeki camda iki farklı doku göze çarpıyor. Yekpare üretilen bu cam kamera bölgesi ve genel arka yüzde farklılık gösteriyor.
– Telefonun sağ tarafında kilit tuşu ve SIM kızağı yer alıyor.
– Sol tarafta ise ses açma kapama tuşu ve sessiz mod anahtarı yer alıyor.
– Ön yüzde ekranın hemen üzerinde geniş bir çentik alanı yer alıyor. TrueDepth kamera sistemi çentik alanını tamamen kaplıyor. Kamera üzerinde yer alan FaceID sistemi her yıl daha da geliştiriliyor iOS 13’le gelen hızlandırma ve kameranın yeni yapısı sayesinde iPhone 11 Pro’yu yüz ile açmak çok kolay.
– Alt kısımda hoparlör ve Lightning girişi yer alıyor.

Arka yüz en büyük değişiklik yapılan yerlerden biri. Pro modellerde üçlü kamera sistemi kullanılıyor. Bu kamera alanı geniş bir alan kaplıyor ve alışması biraz vakit alabiliyor. Telefonda IP 68 sertifikası yer alıyor 4 metrede 30 dakika dayanıyor.

iPhone 11 Pro Ekranı

5.8 inç Super Retina XDR ekran kullanılıyor. Super Retina XDR ekranlar, organik ışık yayan diyot (OLED) teknolojisine sahip. Çözünürlük değeri 1125 x 2436 pixel ve inç başına düşen piksel yoğunluğu 458ppi. Maksimum parlaklık 800 nit ve Note 10 Plus haricindeki rakiplerinden daha parlak bir ekrana sahip. Dolby Vision ve HDR10, True Tone ekran deneyimi yine bizleri karşılıyor. Telefonda 120Hz dokunma hassasiyeti bulunuyor.

iPhone 11 Pro Donanımı

A13 Bionic çipi bu telefona hayat veriyor. 6 çekirdekli olan bu işlemci Apple’a göre şu ana kadar üretilmiş en iyi mobil işlemci. 2×2.65 GHz Lightning + 4×1.8 GHz Thunder şeklinde dağılan çekirdekler performans odaklı çalışıyor. Ayrıca A13 platformunda 4 çekirdekli bir Apple GPU kullanılıyor. Depolama alanı olarak farklı seçenekler sunuluyor. 64 GB / 256 GB / 512 GB. RAM ise tüm depolama seçeneklerinde aynı: 4 GB

iPhone 11 Pro şu anda en hızlı akıllı telefon. A13 Bionic çipi önceki nesle oranla yüzde 20 daha iyi makine öğrenme yetenekleri sunuyor. A13’ün hızını hem benchmark skorlarında hem de günlük hayatta hissedebiliyorsunuz. 3 jenerasyon Neural Engine 8 çekirdekli, yüzde 20 daha hızlı, yüzde 15 daha verimli. Neural Engine’nin böylesine geliştirilmiş olmasında kamera önemli bir pay sahibi. Böylece iPhone 11 Pro’nun iki çekim modu efektif bir şekilde çalışıyor.

iPhone 11 Pro Kamera Performansı

– iPhone 11 Pro 3 arkada bir önde olmak üzere 4 adet kameraya sahip. Bu kameralar yapı olarak birbirinden farklı olsa da, hepsi 4K/60fps video kaydı yapabiliyor ve 12 MP çözünürlüğe sahip.
– Geniş açılı kamera f/1.8 diyaframlı 12 MP çözünürlüğe sahip. OIS desteği var
– Telefoto kamera f/2.0 diyaframlı 12 MP çözünürlüğe sahip. OIS desteği var ve 2x yakınlaştırma yapabiliyor.
– Ultra geniş açılı kamera f/2.4 diyaframlı 12 MP çözünürlüğe sahip. Sadece EIS desteği var.
– TruDepth ön kamera f/2.2 diyafram ve 12 MP çözünürlük sunuyor. EIS desteği

Tüm kameralar ile 4K 24/30/60 fps olarak kayıt edebiliyorsunuz.

Fotoğraf söz konusu olduğunda üç farklı ışık koşulu için üç farklı mod bizleri karşılıyor. Aydınlık çekimler için Smart HDR, ışığın daha az olduğu kapalı alanlar için Deep Fusion ve Gece Modu

Ana kameralar diğer telefonlarda görmediğimiz özel bir yeteneğe sahip. Neural Engine ve ana yapının da desteğiyle birbirileriyle sürekli olarak iletişim halindeler ve bu sayede birbirlerini kalibre edebiliyorlar.

Peki bu ne işimize yarıyor? Video yakınlaştırma ve ekran dışı alanı da kayıt etme

Kadraj dışını kayıt altına aldığınızda doğal olarak orijinal fotoğraf farklı pozlamalar da içerdiği için hayli büyük bir dosya oluyor. Ama siz bu fotoğraflar üzerinde oynama yapmazsanız 30 gün sonra ek çekilen kareler otomatik siliniyor.

– Gece modu genellikle 1 ve 3 saniye içerisinde fotoğrafı çekiyor. Ama telefon tripod algıladığı için 30 saniyelik pozlamalar da yapabiliyorsunuz.

– Fotoğraflarınızda 10x dijital yakınlaştırma yapabiliyorsunuz, videolarda ise bu 6x’e düşüyor.

– 4K 60fps video çekerken her zaman iki lensi kullanabiliyorsunuz. 3 kamerayı birden kontrol edemiyorsunuz.

– Stereo kayıt ve ses yakınlaştırma

iPhone 11 Pro Bataryası

– 3.046 mAh dahili batarya ve 18W hızlı şarj. 30 dakikada yüzde 55’in üzerinde şarj imkanı sunuluyor.

iPhone 11 Pro Artılar ve Eksiler

Artılar

– Kaliteli tasarım, kaliteli malzeme kullanımı
– Şu ana kadarki en parlak telefon ekranı
– Önceki iPhone modelleri ile karşılaştırılamayacak batarya ömrü
– Gece modu çok iyi çalışıyor.
– 3 ışık koşulu için 3 farklı çekim modu
– En iyi video kayıt performansı
– A13 Bionic şu anda en güçlü mobil işlemci
– Kamera kalibrasyonu sayesinde kadraj dışını bile çekebiliyor
– Neural Engine harika çalışıyor

Eksiler

– Ekran yenileme hızı daha yüksek olabilirdi
– 4K videoları çevirmek ve Airdrop ile atmak halen işkence
– Ultra geniş açılı kamera gece modu kullanabilirdi
– Kamera tasarımı önceki modeller kadar iyi değil
– Çok daha iyi optik yakınlaştırma yapan rakipler var