Anasayfa Video Steelseries Apex 3 Oyuncu Klavyesi İncelemesi

Steelseries Apex 3 Oyuncu Klavyesi İncelemesi

Steelseries bu yıl Apex oyuncu klavyelerine yeni giriş seviyesi üyeler kazandırdığını duyurdu ve bugün inceleyeceğimiz Apex 3 oyuncu klavyesi bu yeni modeller arasında yer alıyor.

Tasarım olarak Steelseries’in üst seviye klavyelerindeki düzenin ve hatların bu modele de aynen yansıtıldığını görüyoruz. Sağ üstte medya oynatmak ve durdurmak için kullanabileceğiniz multimedya tuşu, onun hemen üzerinde ise ses tekeri var. Bu teker alüminyumdan yapılmış ve kademeli bir dönüşü var.

Caps Lock, Scroll Lock ve NumLock tuş kilitleriyle Windows Tuşu kilidi bildirim ışıkları bu multimedya kontrollerinin hemen altında küçük beyaz ışıklar şeklinde yer alıyor.

Klavyenin dış gövdesinde plastik malzeme kullanılmış. Apex 7 gibi modellere göre bu sebeple biraz daha esneme payı var ve 816 gramla Apex 7’ye göre 100 gram kadar daha hafif.

Klavyenin altına baktığınızda tüm Steelseries Apex klavyelerde olan kablo çıkış yönünü değiştirme özelliğini bu modelde de görüyoruz. Klavyenin sağında, ortasında ve solundaki kablo kanallarından kabloyu istediğiniz yönde düzenleyebilirsiniz.

Anahtarlar ve basış hissiyatı

Apex 3 büyük abileri 7 ve 7 Pro gibi mekanik anahtar içermiyor ve basış hissiyatı da onlardan farklı. Bu klavyede kullanılan membran anahtarlar sert, basmaya çalıştığınızda her tuş fark edilir şekilde karşı koyuyor yani dokunsal geri bildirimleri yüksek. Buna “Tactile” anahtar da deniliyor ve bu lineer anahtarlardaki hissiyatın tam tersi.

Steelseries bu anahtarlara “Whisper Quiet Gaming Switches” yanı “Fısıltı Sessizliğinde Oyun Anahtarları” diyor. Çok ucuz adı sanı duyulmamış oyuncu klavyeleri ya da günlük ve ofis içi kullanım için üretilen klavyelere nazaran tuş geri bildirimi daha iyi. Oyunculuğun doğasından gelen sert kullanıma daha dayanıklı. Oyunculara yönelik çevre bileşeni üreten markalar bu tür kullanım senaryolarını da dayanıklılık testlerine eklemeye başladılar. Bu arada Steelseries’in Apex 3’ün anahtarlarına 20 milyon basım ömrü garantisi sunulduğunu da belirtelim.

Bu tuşlar kullanımda oldukça sessizler. Videoda duyacağınız ses kaydında Apex 3 ile 10 parmak yazı yazdık. Shotgun mikrofon klavyeye yarım metre uzaklıktan ses kaydı aldık. Ayrıca farkı anlamanız için bir de Apex 7 Pro ile 10 parmak yazdık ve onu da videoya ekledik.

Su ve toz geçirmezlik

Klavyenin bildiğimiz anlamıyla su geçirmez olduğunu söyleyemeyiz zira IP32 standardına uygunluk sertifikası var. Bu standart belirli açıdan gelen damlalara karşı kısıtlı koruma sağlıyor. Yani klavyenizi musluk altında yıkayabileceğiniz anlamına gelmiyor.

Peki Apex 3’e su döküldüğünde ne yapmanız gerekiyor? Apex 3’e sıvı döküldüğünde tek yapmanız gereken klavyenin altındaki sıvı tahliye deliklerinden dökülen sıvının akmasını sağlamak. Bunun yanı sıra IP32 sertifikası toza karşı dayanıklılığa da sahip olduğu anlamına geliyor. 

Çoklu tuş basımını algılama (N-Key rollover)

Oyunların doğası gereği aynı anda birden çok tuşa basıyoruz. Tüm bu komutların sağlıklı bir şekilde algılanması için oyuncu klavyeleri “N-key rollover” ya da “anti-ghosting” olarak da bilinen bir teknolojiyle gelir. Apex 3’te de bu teknoloji mevcut ve 24 tuşa kadar aynı anda basabiliyorsunuz. Steelseries hepsinin algılanacağının garantisini veriyor.

Ergonomi

Klavyenin kutusundan çıkan bilek desteği, bileklerinizi rahat bir pozisyonda tutup uzun süreli kullanımlarda dahi herhangi bir ağrıya sebep olmuyor. Mıknatısla klavye gövdesine yapışan bu parça yerinde sağlam duruyor, klavyenin yerini değiştirseniz dahi yerinden oynamıyor. Bu bileklik desteği Steelseries Apex 7 ve Pro’daki gibi yumuşak bir materyalle kaplı değil, biraz daha sert bir materyal kullanılmış.

RGB aydınlatma

Aydınlatma 10 bölgeli, tek tek tuşların aydınlatmasını değiştiremiyorsunuz. Bu bölgeleri Steelseries Engine 3 yazılımı altından tekli veya çoklu olarak seçebiliyor ve bunlara animasyon şablonları uygulayabiliyorsunuz.

Steelseries aydınlatma yöntemi olarak tuşların altında beyaz, ışık dağıtıcı bir yüzey kullanmayı tercih etmiş. RGB ledler hem bu yüzeyi, hem de tuşların üzerindeki harfleri aydınlatıyor. Bu sayede “Floating keys” yani uçan tuşlar olarak bilinen bir etki yaratılmış. Bu etkinin tuşların üzerindeki harflere daha az ışık gitmesine sebep olması bizce bir eksiklik. 

Steelseries Engine 3

Steelseries Engine 3 kullanarak yapabilecekleriniz serinin diğer klavyelerine göre biraz sınırlı olsa da sizi önemli ayarlardan mahrum bırakmıyor. Örneğin makro oluşturma, tuşlara işlev atama, RGB aydınlatmanın dışında Polling rate belirleme ve tüm bu ayarları farklı profiller altında kaydetme gibi kritik ayarların hepsini rahatça yapabiliyorsunuz.

Sonuç Değerlendirmesi

Steelseries Apex 3, daha pahalı mekanik klavyelere bütçesi yetmeyen oyuncular için güzel bir seçenek. Özellikle bilgisayar başında sıkça yeme ve içme alışkanlığı olan biriyseniz, IP32 su geçirmezlik özelliği sayesinde klavyelerin çöpe atılmasında başta gelen sebeplerden birini elemiş oluyorsunuz. Bütçe dostu fiyatının yanı sıra uzun ömürlü de olması da önemli bir avantaj.

Gördüğümüz önemli bir eksiklik, ışığın tuşların altındaki dağıtıcı yüzeyle paylaştırıldığı için tuşların üzerindeki harflerin biraz karanlık kalması. Yani bu modelin tuş aydınlatması daha pahalı modeller kadar parlak değil. Ancak düşük ışıkta görünmeme sorunuyla da karşılaşmıyorsunuz.

Steelseries Apex 3 hakkında bilgi edinmek için buradan resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.