Koronavirüs Çin Akıllı Telefon

Koronavirüs Çin Akıllı Telefon Sevkiyatlarını Nasıl Etkileyecek?

In Haber, Mobil by İlker ŞekercioğluLeave a Comment

Koronavirüs, Çin akıllı telefon piyasasına da büyük darbe vurmuş durumda.

Koronavirüs çeşitli teknoloji endüstrisi sektörlerini etkilemeye devam ediyor. Son dönemde iptal olan konferanslar, kapatılan mağazalar ve ertelenen sevkiyatlar durumun ciddiyetini gözler önüne seriyor.

Araştırma şirketi Canalys ise dünyanın en büyük akıllı telefon pazarı olan Çin’deki sevkiyatların nasıl etkilenebileceğine dair bir çalışma yapmış durumda. Birçok markanın planlanmış ürün çıkışlarını iptal etmesi veya ertelemesi ile Çin’de büyük halka açık etkinliklerin düzenlenmesinin yasaklanması sebebiyle şirketlerin Çin için yeni yol haritaları oluşturması gerektiğine dikkat çekiliyor. Özellikle de 5G sevkiyatlarının bundan ciddi anlamda etkilenebileceği ön görülüyor.

Bir diğer analist grubu IDC ise Çin’de akıllı telefon sevkiyatlarının yüzde 30 düşeceğini tahmin ediyor. Tekrar açılan fabrikalardaki gecikmeler ve iş gücünün geri dönmesinin sadece mağazalara olan sevkiyatları değil, orta ve uzun dönem ürün çıkış sürelerini de etkileyeceği vurgulanıyor.

Pazar araştırma şirketi Trendforce ise iPhone üretimi için Mart çeyreğine dair tahminlerini yüzde 10 yani 41 milyon adet düşürmüş durumda. Foxconn ise Zhengzhou tesisinde iş gücünün yüzde 10’u ile tekrar üretime başladı. Shenzhen tesisinde ise hala üretime izin verilmiyor.

Genel anlamda ise analistler, virüse karşı alınan önlemler sebebiyle akıllı telefon satışlarının yüzde 50’ye kadar düşebileceğini ileri sürüyor.

İlginizi çekebilir: NVIDIA, Koronavirüs Nedeniyle MWC 2020’ye Katılmıyor