Anasayfa Makale RX 5600 XT BIOS Güncellemesi ve Bellek Hızı Farkı

RX 5600 XT BIOS Güncellemesi ve Bellek Hızı Farkı

Bu yazımızda son dönemde çıkış yapan Radeon RX 5600 XT ve BIOS güncellemeleri ile ilgili konuya ışık tutuyoruz.

 

AMD, CES 2020’de yeni RX 5600 XT GPU’sunu piyasaya sunmuştu. NVIDIA cephesi ise bunun üzerinde RTX 2060 fiyatlarında 50 dolarlık bir indirim yaptı. AMD bunun üzerine son dakika hamlesi ile ürünler satışa çıkmadan önce bir vBIOS güncellemesi yayınladı. Yeni güncelleme ile bellek saat hızlarında ve kart performansında artışların olduğu söylenmişti. Bu vBIOS güncellemesi yayınlandığında birçok ekran kartı üretilmişti ve satışa çıkması için hazırda bekliyordu.

Yeni BIOS güncellemesi birçok karışıklığa ve kullanıcıların aklında soru işaretleri oluşmasına yol açtı. Zira şirketler, bazı serilerin BIOS güncellemesi alacağını, bazılarının ise güncelleme almayacağını açıkladı.

 

Bildiğiniz gibi GPU’lar onlarca farklı ortak firma tarafından ele alınıyor. Firmalar kimi serisinde güçlü soğutma teknolojileri ve kaliteli malzemeler kullanırken, kimilerinde ise uygun fiyatı hedefliyor. AMD ortakları yeni BIOS güncellemesini tüm ekran kartları için yayınlamaya gayret ediyor, ancak bu konuda karşımıza iki farklı sorun çıkıyor.

Bunlardan ilki, GPU’nun ilk parti üretiminin tanıtıldığı şekildeki gibi orijinal özelliklere sahip olarak perakendecilerin elinde zaten yer alıyor olması. İkinci sorun ise bellek hızları. GPU saat hızlarını artırmak bir yazılım güncellemesi ile oldukça kolay olsa da, ilk 5600 XT kartlarının çoğu AMD’nin referans tasarımına uygun olan 12 Gbps bellek ile birlikte geliyor. BIOS güncellemeleri ile bellekler 14 Gbps’de çalıştırılabilir, ancak MSI’ın da açıkladığı gibi tüm bellekler bu kapasitede çalışmaya uygun değil. Yani sonuç olarak ilk parti bir 5600 XT kart satın alındığında, güncelleme yapılsa dahi bellek 12 Gbps’de çalışmaya devam edebilir ve daha düşük performans alabilirsiniz.

MSI RX 5600 XT Açıklaması

MSI’nın temel RX 5600 XT ekran kartları vBIOS güncellemesini almazken Gaming X, Mech OC ve Gaming Z modelleri alıyor. MSI örneğin, RX 5600 XT Gaming Z modelinin 14 Gbps’de rahatlıkla çalışabileceğini garanti ediyor. Diğer düşük model kartların ise 12 Gbps hızlarında çalışabileceğini belirtiyorlar. Şirket, sertifikalı olmayan yongaların hız aşırtmasının (14 Gbps hızında) kartın ömrünü kısaltabileceğini söylüyor.

PowerColor RX 5600 XT Açıklaması

Bu konuda PowerColor resmi Twitter hesabından bir tweet atıldı.

“MSI, bazı GDDR6 yongalarının daha yüksek hızları kaldırabileceğini söylerken, diğerlerinde bunun yapılamayacağını söylüyor. 5600 XT kartlarımızda GDDR6 14 Gbps dereceli bellek modülleri bulunur.”

Firma bu paylaşımı yapsa da sitesinde AXRX 5600XT 6GBD6-3DH/OC modelini 12 Gbps hızlarında sergilenmeye devam ediyor. Bu kartın neden 14 Gbps hızlarında çalışmadığını sormak için yetkililere ulaşıldı ve şu şekilde bir yanıt geldi;

“Stok modelimiz olan RX 5600 XT, AMD’nin referans özelliklerini temel alıyor, ancak Red Devil ve Red Dragon ile aynı bellek modülleri kullanılıyor. O zaman neden 14 Gbps’de çalışmadığımızı sorabilirsiniz; nedeni Red Devil ve Red Dragon’un daha yüksek PCB (baskılı devre kartı) katman sayısına sahip olması. Stok model RX 5600 XT’de 10’a karşı 8 adet PCB katmanı bulunuyor. Bu, GDDR6 14 Gbps bellek üzerindeki yüksek saat hızları için önemlidir.”

Özet olarak, PowerColor’un stok 5600 XT modeli, Red Devil ve Red Dragon modellerinde bulunanla aynı olan, 14 Gbps’de çalışacağı onaylanmış bellek yongaları kullanıyor. Ancak daha düşük maliyet ve düşük kaliteli baskılı devre kartı (PCB) nedeniyle bu hızlarda çalışmayabilir. Aslına bakılırsa PowerColor ve MSI için aynı durum söz konusu, ancak firmanın neden bu şekilde bir paylaşım yaptığını anlayamadık.

Sonuç olarak kullanıcılara yeni bir RX 5600 XT alırken dikkatli olmalarını ve detaylara dikkat etmelerini öneriyoruz. Yeni ekran kartı almadan önce modeli ve BIOS güncellemesi alıp almadığına dikkat edilmeli. Ayrıca bir süre bekleyip, sonraki partide üretilen ekran kartları tercih edilebilir. Örneğin MSI, BIOS güncellemeleriyle bellek hızına dokunmamaya özen gösteriyor ve bunun yerine önümüzdeki ay 14 Gbps bellekli belirli bir model (5600 XT Gaming Z) yayınlamayı planlıyor.

Aklınıza takılan her türlü soruda Technopat Sosyal‘e konu açarak yardım isteyebilirsiniz.