Anasayfa Makale Firefox Telemetri Verileri Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Firefox Telemetri Verileri Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Mozilla, şeffaflığı korumak için Firefox’un topladığı tüm verilerini göstermeye başladı. Gizli bir sayfa sayesinde şirket sunucularında nelerin saklandığı görülüp temizlenebiliyor.

Tüm bu ayarlara erişmek için Firefox Telemetri Verileri kısmına erişmek gerekiyor. Bunun için adres çubuğuna about:telemetry yazmak gerekiyor.

Sayfaya girdiğinizde bilgilerin nasıl kullanıldığını gösteren bir özet karşınıza geliyor. Görebileceğiniz telemetri verileri, pencerenin sol tarafında listeleniyor. Ayrıntılara göz atmak için seçeneklerden herhangi birine tıklamanız yeterli. Burada genel veriler, ortam verileri, oturum bilgisi ve değişkenler gibi ayrıntılar yer alıyor.

Eğer bu kısım size karışık geldiyse sağ üstteki arama kutucuğundan yararlanabilirsiniz.

Genel olarak, bir uygulamanın performans ve genel kullanım hakkında verileri sunucularına yüklemesine izin vermek gayet doğal. Bu süreç aslında o uygulamanın çok daha iyi hale gelmesini sağlıyor.

Telemetri Verilerini Devre Dışı Bırakın

Firefox’un bilgilerinizi toplama, saklama ya da görüntüleme fikrinden hoşlanmıyorsanız gizlilik ayarlarını kullanarak veri toplamayı devre dışı bırakabilirsiniz.

Bunun için Firefox’u açın ve adres çubuğuna about:preferences#privacy yazıp onaylayın. Ardından ‘Firefox veri toplama ve kullanma izinleri’ başlığı altındaki ‘Firefox, teknik ve etkileşim verilerimi Mozilla’ya gönderebilir’ seçeneğini pasif hale getirebilirsiniz. Böylece Firefox son 30 günlük verileri siler ve bundan sonrasını kaydetmez.

Eğer daha gelişmiş bir çözüm sunmak istiyorsanız telemetri verileri seçeneğini Chrome’daki deneysel özellikler gibi tamamen devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun için öncelikle adres çubuğuna about:config yazarak karşınıza gelen seçeneği onaylayıp devam edin.

Daha sonrasında aşağıdaki tüm seçenekleri aratarak düzenlemeleri yapın. Değerleri değiştirmek için çift tıklayabilirsiniz.

devtools.onboarding.telemetry.logged = false
toolkit.telemetry.updatePing.enabled = false
browser.newtabpage.activity-stream.feeds.telemetry = false
browser.newtabpage.activity-stream.telemetry = false
browser.ping-centre.telemetry = false
toolkit.telemetry.bhrPing.enabled = false
toolkit.telemetry.enabled = false
toolkit.telemetry.firstShutdownPing.enabled = false
toolkit.telemetry.hybridContent.enabled = false
toolkit.telemetry.newProfilePing.enabled = false
toolkit.telemetry.reportingpolicy.firstRun = false
toolkit.telemetry.shutdownPingSender.enabled = false
toolkit.telemetry.unified = false
toolkit.telemetry.updatePing.enabled = false
toolkit.telemetry.reportingpolicy.firstRun = false
toolkit.telemetry.unified = false
toolkit.telemetry.archive.enabled = false
devtools.onboarding.telemetry.logged = false
toolkit.telemetry.bhrPing.enabled = false
datareporting.healthreport.uploadEnabled = false
datareporting.policy.dataSubmissionEnabled = false
datareporting.sessions.current.clean = true
datareporting.healthreport.uploadEnabled = false
datareporting.policy.dataSubmissionEnabled = false
datareporting.sessions.current.clean = true

Son olarak adres çubuğuna toolkit.telemetry.server yazın. Ardından ilk ayara çift tıklayıp URL’yi silin. Daha sonrasında değişiklikleri kaydetmek için onaylayın.

İşlemi tamamladıktan sonra sekmeyi kapatabilirsiniz. Tüm değişkenler hemen kaydedilir ve başka bir işlem yapmanıza gerek kalmaz.

Teknoloji yayıncılığı konusunda hem basılı hem de dijital alanda birçok farklı mecrada görev alan editör; haber, dosya konusu ve makaleler hazırlamanın dışında ürün incelemeleri de gerçekleştiriyor.