Anasayfa Haber Robot Köpekler Yük Taşımacılığında Kullanılmaya Başlandı

Robot Köpekler Yük Taşımacılığında Kullanılmaya Başlandı

Boston Dynamics robotları bu kez yük taşımacılığı alanında faaliyet gösteriyor. Robot köpekler insan ulaşımında, tıpkı atlar ya da kağnılar gibi kullanılmaya başlandı.

Boston Dynamics’in ürettiği robot köpek Spot, daha önce Norveç’te yer alan bir petrol firmasında iş başı yapmıştı. Robot Spot, bir petrol rafinerisinin hem üretimini hem de güvenliğini üstlenerek başarılı bir şekilde görevini sürdürmeye devam ediyor. Bu kez ise yine Spot benzeri robot köpek, insan taşımacılığında kullanılmak üzere tanıtıldı.

Spot adı verilen robot, geçmiş çağlarda insanların bir yerden diğer noktaya ulaşımını sağlayan ya da yük taşımacılığında kullanılan güçlü hayvanlar gibi hizmet veriyor. At arabasına benzer şekilde dizayn edilen araca bağlanan robot, çekme kuvveti kullanarak aracın içerisindekileri belirlenen noktaya götürebiliyor.

https://twitter.com/i/status/1228966046234742784

Yük taşımacılığında kullanılan Spot’u, ilk kez Tested adlı Youtube kanalını yöneten mühendis Adam Savage denedi. Savage ile Spot’un eğlenceli görüntüleri sosyal medyada viral oldu.

İlginizi çekebilir: Boston Dynamics Robotu Spot Programlanabilir Oldu