Anasayfa Haber Facebook, Donald Trump Reklamlarını Yayından Kaldırdı

Facebook, Donald Trump Reklamlarını Yayından Kaldırdı

census document form and ball point ink pen on American flag for 2020

Facebook, Donald Trump seçim kampanyası ile ilgili yayınlanan reklamları yayından kaldıracağını açıkladı.

Facebook, içeriklerinin denetimi hakkında gerçekleştirdiği faaliyetlerine devam ediyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyası hakkında verilen yayınlar için özel bir çalışma yürüteceğini belirten şirket, CNN aracılığıyla yayınları kaldıracağını duyurdu.

2020 ABD nüfus sayımı ile ilgili yanlış bilgiler yasaklandı ve kuralları ihlal ettiği için binden fazla Donald Trump Trump kampanya reklamı, Facebook içerikleri arasından kaldırıldı. Bir Facebook sözcüsü, durum hakkında “Resmi ABD Nüfus Sayımı çevresinde karışıklığı önlemek için uygulanan politikalar var ve bu da bunların uygulanmasına bir örnek” açıklamalarını yaptı.

Son zamanlarda yayılan bir anket, resmi bölge sayımından bahsediyor gibi görünüyordu ancak içeriğinde “Bu anket ekibimizin 2020 kampanya stratejisi için gereklidir. Bu nüfus sayımına yanıt vermek için sizin gibi vatansever Amerikalılara ihtiyacımız var, böylece devletimiz için kazanan bir strateji geliştirebiliriz” ibareleri yer alıyordu.

Reklamdaki bağlantı kendisini her ne kadar “Resmi Kongre Bölge Sayımı” olarak tanımlasa da, Facebook bu tür reklamları provokatör buldu ve yayından kaldırdı.

Hükumet çevresinden, Facebook’un bu davranışı “yalan bir politika” olarak adlandırıldı. Tüm gelişmeler sonrasında ABD Başkanı Trump, konu ile ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

İlginizi çekebilir: Facebook Yapay Zeka Aracı 6.6 Milyar Sahte Hesabı Engelledi