Anasayfa Haber Windows 10, 1 Milyar Aktif Cihaz Eşiğini Aştı

Windows 10, 1 Milyar Aktif Cihaz Eşiğini Aştı

Windows 10 1 Milyar

Microsoft, 1 milyar aktif cihazda Windows 10 kullanıldığını açıkladı. Böylece, yıllar sonra beklenen hedef tutturulmuş oldu.

Microsoft tarafından Windows 10 işletim sisteminin artık 1 milyar aktif cihazda kullanıldığı duyuruldu. İşletim sistemi ilk olarak Temmuz 2015 tarihinde piyasaya sürülmüştü ve bu hedefe 2-3 yıl içerisinde ulaşılacağı ifade edilmişti. 1 yılın sonunda ve Windows 10 Mobile’ın iptal edilmesi ile birlikte şirket bu hedefi terk etmişti.

Açıklanan rakam Xbox One oyun konsollarını, HoloLens karma gerçeklik gözlüğü ve kişisel bilgisayarları kapsıyor. Microsoft, Windows 10’un 1.000 farklı üreticinin 80.000’den fazla farklı modeldeki kişisel bilgisayarına güç verdiğini ifade ediyor.

Microsoft, 17.8 milyon Windows Insider üyesi olduğunu da açıkladı ancak bunlardan ne kadarının programda aktif olduğu bilinmiyor. Fortune 500 şirketlerinin tamamının da Windows 10 kullandığına vurgu yapılıyor. Ayrıca bu yılın başlarında Windows 7 desteğinin sona erdirildiğini de hatırlatalım.

Microsoft; Windows IoT, Windows 10 Teams, Windows Server, Windows Mixed Reality, Windows 10 S Mode ve Windows 10X gibi tüm Windows 10 sürümlerine yatırım yapmaya devam edeceklerinin de altını çiziyor.

İlginizi çekebilir: Windows 10 Temiz Önyükleme Nasıl Yapılır?