Anasayfa Haber Marvell, 96 Çekirdek ve 384 İzlek ARM Sunucu İşlemcisini Duyurdu

Marvell, 96 Çekirdek ve 384 İzlek ARM Sunucu İşlemcisini Duyurdu

Marvell’in yeni ThunderX3 yongası 96 çekirdek ve 384 iş parçacığına kadar ölçeklenebiliyor. Çekirdek sayılarıyla birlikte hatırı sayılır verimlilik ve performans kazançları da vaat ediliyor.

ARM sunucu ekosistemi, birkaç yıl içindeki olumsuz gelişmelerden sonra önemli bir ivme kazanmaya hazırlanıyor. Bu alandaki öncüler arasında 2018’de Marvell tarafından satın alınan Cavium bulunuyordu. ThunderX2, Intel ve AMD ürünlerine karşı uygulanabilir ve rekabetçi olabilecek bir ARM sunucu silikonuydu. Marvell, yerinde saymadı ve yeni ThunderX3’ü duyurdu.

ThunderX3, Cavium’un TX2’de bulunan özel mikro mimarisinin devamı ve en önemlisi, 4 yollu SMT yeteneğinin birçok temel özelliğini benimsiyor. Daha yüksek IPC kazancına sahip yeni bir mikromimariyi temel alan yeni TX3, aynı zamanda saat frekanslarını da yükseltiyor. Bunun yanında çipin tek bir sokette 384 iş parçacığını ölçeklendirmesine olanak tanıyan 96 CPU çekirdeğine ev sahipliği yapıyor

ThunderX serisi, özellikle sunucu iş yükleri göz önünde bulundurularak tasarlandı. Böylece yüksek derecede güç verimliliği sağlandığı ve bir sistemde genel iş gücü bakımından toplam verimin daha yüksek olacağı beliriliyor.

ThunderX3: 96 Çekirdek ve 384 İzlek – ARM v8.3+

ThunderX3, özelleştirmeye bağlı olarak 100 ila 240W arasında değişken TDP değerleriyle birlikte, 3 GHz’e kadar ulaşan özel 96 ARM v8.3+ çekirdeğine sahip bir tasarım.

SMT4’e sahip olan 96 çekirdekli CPU, önemli bir faktör olan 384 adede kadar iş parçacığını ölçeklendirebiliyor. Bu, piyasada mevcut olan en yüksek iş parçacığı sayısı. Tasarım, 1 veya 2 soket konfigürasyonunda geliyor. Soketler arası iletişim ise 3. nesilde her biri 28 Gbit/s hızda 24 şeritli CCPI (Cavium Cache Coherent Interconnect) desteği ile sağlanıyor.

Harici bağlantı, soket başına 16 denetleyiciye sahip 64 şeritli PCIe 4.0 tarafından yönetiliyor. Yonganın bellek desteğine gelirsek, 8 adet DDR4-3200 bellek denetleyicisine sahip ve mevcut üretim standartlarına uygun olarak üretildi.

Marvell, 100W ile 240W arasında değişen TDP hedeflerinde çekirdek sayısını ve bellek denetleyicilerini ölçeklendiren birkaç farklı CPU modeli planlıyor.

ThunderX3 Performans İyileştirmeleri

Önceki nesil ThunderX2 ile karşılaştırıldığında TX3, etkileyici performans artışları ile geliyor. IPC’nin iş yüklerinde minimum %25 oranında arttığı vurgulanıyor. Toplam tek iş parçacıklı performansı ise saat frekansı artışlarıyla birleştirildiğinde en az %60’a kadar artıyor.

Soket düzeyinde tamsayı hesaplama (integer performance) performansı, hem daha yetenekli çekirdekler hem de sayının 96 çekirdeğe kadar artması sayesinde en az 3 kat arttı. Yeni CPU artık daha fazla SIMD yürütme birimine sahip olduğundan, kayan nokta performansı da 5 kata kadar yükseliyor.

Bulut Tabanlı İş Yükleri

Yonga, SMT4 ile birlikte geldiğinden ve bulut iş yükleri için tasarlandığından, diğer SMT olmayan veya SMT2 tasarımlarına kıyasla daha verimli çalışabiliyor.

Yüksek Performanslı Bilgi İşlem

ThunderX3’ün artan SIMD üniteleri ve sistemin genel güç verimliliği sayesinde güçlü yönlerini gösterebileceği söyleniyor ve bu tür hesaplamalarda önemli ölçüde daha yüksek performans sağladığı belirtiliyor. Bellek bant genişliği de AMD Roma tabanlı bir sisteme göre daha yüksek ve TX3 daha düşük gecikmeler elde edebiliyor.

Bulutta ARM

Marvell, buluttaki ARM’ın daha fazla yükselişe geçtiğini ve şirketin ThunderX2 sisteminin zaten pazar lideri olduğunu yineliyor.

Watt Başına Performans

Son olarak şirket, mikromimari tasarımı sayesinde AMD’nin Roma platformuna göre farklı iş yüklerinde ortalama %30 performans/W avantajı vaat ediyor.

Bu ThunderX3’ün ilk duyurusu ve önümüzdeki aylarda yeni CPU ile birlikte ürün yelpazesi hakkında daha fazla ayrıntı sunulacak.

İlginizi çekebilir: Cloudflare, 10. Nesil Sunucularında AMD EPYC İşlemcilere Geçti