Anasayfa Haber WhatsApp, Koronavirüsle Mücadele için Bilgi Merkezi Kuruyor

WhatsApp, Koronavirüsle Mücadele için Bilgi Merkezi Kuruyor

Yeni kurulan WhatsApp Bilgi Merkezi projesi ile dijital haberleşme ve iletişim sorunu ortadan kaldırılırken yanlış bilgilendirmelerin de önüne geçilecek.

WhatsApp, COVID-19 (Koronavirüs) pandemisinden kaynaklanan zorluklarla başa çıkmak ve bilgi kirliliğini en aza indirmek için bir bilgi merkezi kurmak için düğmeye bastı.

WhatsApp Coronavirus Bilgi Merkezi, doğrudan Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından desteklenecek. Bunun yanında birçok sağlık çalışanı, eğitimciler, toplum liderleri, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, yerel yönetimler ve yerel işletmeler bu projeye katkıda bulunabilecek.

Facebook’un yan kuruluşu olan WhatsApp, WHO ve UNICEF ile birlikte çalışarak kullanıcıların doğrudan bilgi alması için mesajlaşma hatları açtığını söyledi. Bilgi merkezi ayrıca COVID-19 ile ilgili söylentilerin yayılmasını sınırlamaya yardımcı olacak ipuçları ve kaynaklar sunacak. Ek olarak şirket tarafından, yanlış bilgilendirme ile mücadele çabalarının bir parçası olarak Poynter Enstitüsü’nün Uluslararası Doğruluk Kontrol Ağı’na (IFCN) 1 milyon dolar bağış yapılacağı açıklandı.

WhatsApp başkanı Will Cathcart, bu hareketin gerçekleri kontrol eden organizasyonların miktarının artmasına yardımcı olacağını ve söylentileri ortadan kaldırmak için hayat kurtarıcı çalışmaları destekleyeceğini belirtti. Yetkili, şirketin mesajlaşma hizmeti kapsamında güncellemeler sağlamak için dünya çapında sağlık bakanlıklarıyla çalışmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

UNDP yöneticisi Achim Steiner, COVID-19 hakkında güncel bilgi almayı “uluslararası toplumun virüsün yayılmasını engelleme çabalarının kritik bir parçası” olarak nitelendirdi.

Bu proje kapsamında WhatsApp tarafından bir de resmi web sayfası açıldı. Son olarak dünya üzerindeki vakaların durumunu ve bölgeleri güncel olarak kontrol edebileceğiniz Microsoft’un yayınladığı Coronavirüs takip haritasını hatırlatarak sözlerimizi noktalayalım.

İlginizi çekebilir: Monster, Corona Virüsü Nedeniyle Mağazalarını Geçici Süreyle Kapatma Kararı Aldı