Anasayfa Haber TSMC 5 Nanometre Üretimi ve AMD’nin Geleceği

TSMC 5 Nanometre Üretimi ve AMD’nin Geleceği

Yayınlanan yeni bir raporda TSMC’nin 5 nanometre üretimi ve transistör yoğunluğuna ait detaylar ortaya çıktı.

Intel’in yıllardan beri süregelen CPU liderliğini bilmeyenimiz yoktur. Öte yandan rakip AMD, yeni Zen mimarisi ile birlikte yeni bir serüvene başlamıştı. Mühim başarılara imza atan kırmızı takım, Zen 2 mimarisi ve 7 nanometreye geçiş ile birlikte üzerine koymaya devam etti. Böylece tüm dengeler de değişmeye başlamıştı. Bunların yanı sıra son nesil Zen 3 mimarisinin ayak sesleri de sağlam bir şekilde duymaya başlıyoruz.

TSMC, AMD’nin birincil üretim ortağı. Bunun yanında şirketin 7 nanometre silikonunda TSMC’nin en büyük müşterisi olacağını biliyoruz. Özet olarak AMD işlemcilerini tasarlıyor ve TSMC bunları inşa etmekle meşgul. Şimdi ise TSMC, dolayısıyla AMD’nin geleceği ve 5 nanometre teknolojisine bir bakalım.

WikiChip, TSMC’nin geleceğine dair bilgiler veren bir makale yayınladı. Firma, 5nm üretimi için başlangıç aşamasında ve bu yıl üretimi artırmayı planlıyor. Eğer Koronavirüs, işleri rayından çıkarmazsa ve planlandığı gibi sürerse şirketin Nisan ayında üretime başlayacağını paylaşmıştık.

WikiChip analizi, şirketin ilk ticari 7 nm sınıfı N7’ye (7 nm DUV) kıyasla sunulan transistör yoğunluklarında %84-87’lik büyük bir artış olduğunu bildiriyor. N5P üretimi, 91.2 mTr/mm² N7’ye kıyasla, mm² kalıp alanı başına tahmini 171.3 milyon transistör yoğunluğu sağlıyor.

Mevcut 7nm tasarımlara kıyasla transistör yoğunluğunda yüzde 87’lik bir artış son derece önemli. Transistör yoğunluğu arttıkça yonganın verebileceği performans artar, ısınma sorunları azalır ve önemli güç verimliliği kazanımları oluşur.

AMD, Zen 4 CPU mimarisinde 5nm üretim teknolojisine geçecek ve yoluna emin adımlarla devam edecek gibi görünüyor. Şirket, bu yıl Zen 3 mimarisini tanıtmaya ve Ryzen 4000 serisi masaüstü işlemcileri piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu mimari ise geliştirilmiş bir 7nm (7nm EUV) üretimini temel alacak.

Teknolojinin Geleceği

Peki bu Intel için ne anlama geliyor? Yakın zamanda yapılan bir web yayını sırasında Intel CFO’su George Davis, AMD’nin bu alanda öncülüğünü kabul etti. Açık bir ifadeyle Intel, 7nm veya 5nm üretimi ürünler gelene kadar liderliği tekrar almayı beklemiyor.

Mavililer 10nm sürecine geçti ancak sıkıntılar yaşadığı oldukça açık. Mobil tarafta 10nm Ice Lake işlemciler yer alıyor ve Tiger Lake işlemciler de yakında gelecek. Masaüstü tarafında ise henüz küçük bir adım bile göremedik.

Sonuç olarak AMD’nin bu konuda geleceği parlak desek tam anlamıyla yeridir. TSMC’nin 5 nanometrede 2020 için en büyük müşterisinin ise Apple olması bekleniyor. Yarı iletken devi ilk olarak A14 SoC üretimine odaklanacak.

İlginizi çekebilir:

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.