TBV ve SAS Öğrencilere Dijital Ortamdan Ulaşıyor

In Haber by Emin ÇıtakLeave a Comment

Türkiye’nin veri bilimi alanında ihtiyacı olan nitelikli insan kaynağına ulaşmasını hedefleyen TBV ve SAS’ın Dijital Teknoloji Geliştiriciler Projesi kapsamında verilen dersler de uzaktan sürdürülerek öğrencilere dijital ortamda ulaşıyor.

SAS, Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) iş birliğiyle yürütülen Dijital Teknoloji Geliştiriciler projesine dahil olan üniversiteler, SAS’ın sunmuş olduğu ve uzaktan erişim imkanı olan çevrim içi içeriklerle eğitimlerini sürdürüyor. Türkiye’de Veri Analitiği ve Yapay Zeka uzmanlığı alanında yetişmiş insan kaynağı açığını kapatma vizyonuna sahip Dijital Teknoloji Geliştiriciler projesi, geleceğin dijital dünyasına daha hızlı adapte olma amacına yönelik Türkiye’nin pek çok üniversitesine yaymayı planladığı eğitim programlarına devam ediyor. Eğitim kurumlarının uzaktan eğitim programına geçmek durumunda kaldığı son dönemde de programın aksatılmadan, çevrim içi olarak sürdürülen projede; İTÜ, Hasan Kalyoncu ve Özyeğin üniversitelerinde yeni dönem eğitimleri devam ediyor.

Türkiye’nin dijitalleşme sürecinde öne çıkmasını sağlayacak yetişmiş insan gücü açığının kapatılmasında önemli rol oynayan ve şimdiden pek çok öğrenciye ulaşmayı başaran projede eğitimler iki dönemlik kapsamlı dersler olarak devam ederken, başarılı öğrenciler ilgili SAS sertifika sınavlarına ücretsiz giriş hakkı elde ediyor. Sınavları geçen öğrenciler Base Programmer, Statistical Business Analyst ve Machine Learning SAS sertifikalarına sahip oluyor. Teknik sponsor olarak projeye destek veren Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, Dijital Teknoloji Geliştiriciler Projesi’ni, yeni nesil dijital yetenekleri keşfeden DAHİ programıyla birleştirmeye hazırlanıyor. Eğitimi tamamlayan öğrencilerin staj ve MT programlarına dahil edilmesiyle, üniversite öğrencilerine sektör profesyonelleriyle birlikte çalışma olanağı sunarak, akademik bilgilerini pratikte deneyimleme fırsatı sunacak.

SAS, Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde üç sertifikalık bir program olarak planlanan ve Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde açılan Veri Bilimine Giriş derslerine, 2019’un güz dönemi itibarıyla başladı. Mart ayının son haftasından itibaren ise değişen gündeme adapte olan eğitim programı dijital olarak sürdürülüyor. Akademisyen Mustafa Bıçakcı’nın verdiği derslere 30 öğrenci katılım gösterdi. Veri bilimciler ve iş analistleri için strateji ve kavramları kapsayan konularla projeye katkı sunacak olan diğer bir program ise Özyeğin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde 2020 bahar döneminde açıldı. Özyeğin Üniversitesi’nde 23 Mart haftasındaki dersler itibarıyla çevrim içi olarak katılım gösteren 40 öğrenciye ulaşan Dijital Teknoloji Geliştiriciler projesi, teknolojik rekabette gençleri avantajlı kılacak eğitimler sunuyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi, Bilişim Enstitüsü Bilişim Uygulamaları bölümünde açılan eğitim programı ise 2020 bahar döneminde 20 öğrenci ile başladı ve halihazırda dijital olarak devam ediyor. Veri Analizinin Temelleri başlıklı program, İTÜ’lü akademisyen Fahrettin Ay tarafından veriliyor.