Anasayfa Haber NVIDIA, RTX 3000 Serisini Ağustos’ta Tanıtabilir

NVIDIA, RTX 3000 Serisini Ağustos’ta Tanıtabilir

Gelen son sızıntılarda NVIDIA’nın RTX 3000 serisi için Ağustos ayını beklediği söyleniyor.

NVIDIA’nın yeni Ampere mimarisi ve RTX 3000 serisi hakkındaki tüm bildiklerimizi sizlerle paylaşmıştık. Özellikle RTX 3000 oyun GPU’ları için 7nm’lik üretime dayanan bir mimari beklesek de son sızıntılar 10nm’lik bir tasarıma ışık tutuyor. Teknik özellikleri bir yana bırakırsak, PC kullanıcıları yeni ekran kartlarının çıkacağı günü merakla bekliyor.

En son sızan dedikoduya göre NVIDIA, yeni GeForce RTX 3000 ailesini Ağustos sonunda piyasaya sürecek. Böylece iş ortakları özel soğutma tasarımlı modellerini 28 Eylül’de düzenlenecek olan Computex’te sergileme imkanı bulacak. Bildiğiniz gibi Computex fuarı iptal edilmek yerine 28 Eylül’e ertelenmişti.

Şirketin ilk olarak Ampere mimarisine dayanan Tesla ve Quadro modellerini piyasaya sürmesi bekleniyor. Zaten daha önce yüksek sayıda CUDA çekirdeği ve yüksek kapasiteli HBM2E belleğe sahip GPU’lar görmüştük.

Diğer RTX 3000 modellerinin yanı sıra son zamanlarda ilginç bir şekilde RTX 3090 sızıntılarıyla karşılaşmıştık. Verilen bilgilere göre bu GPU’nun 4.992 CUDA çekirdeği ve 39 TPC (Doku İşleme Kümesi) ile geleceği söyleniyor. Ayrıca 18 Gbps gibi hızlarda çalışan 12 GB GDDR6 bir bellek yapısının altı çiziliyor.

NVIDIA, GTC etkinliğindeki tüm duyurularını belirsiz bir tarihe ertelemişti. RTX 3000 serisini görebilmemiz için ise Ağustos’u beklememiz gerekecek gibi görünüyor.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.