Anasayfa Video Samsung Galaxy Buds+ Kulaklık İncelemesi

Samsung Galaxy Buds+ Kulaklık İncelemesi

2019’da çıkan ve IconX’in yerini alan Galaxy Buds, + sürümüyle karşımızda.

Siyah, gök mavisi ve beyaz renk seçenekleri bulunan kulaklıklar oldukça düşük profilli tasarlanmışlar. Kulağınıza taktığınızda dışarıya taşan bir parçası olmadığı için gayet minimalist duruyor. Samsung kulak içi kulaklıklarının tasarımını 2016’dan bu yana geliştirmeye devam ediyor. Ancak bu arada tasarım çizgisini koruduğundan, bu tasarımın bir hayran kitlesi de oluştu. 

Kulaklığa yakından baktığımızda dış kulak kanalınızı dolduran bir yapısı olduğunu görüyoruz. Çıkarılabilir silikon uçlarının da yardımıyla bu yapı etkili bir pasif gürültü engelleme sağlıyor. 

Ayrıca önceki versiyonlarda olduğu gibi bu kulaklığın da dış çerçevesinde değiştirilebilir bir silikon var. Bunun da farklı şekillerde ve boylarda versiyonları da kutudan çıkıyor. Samsung, iyi bir ses tecrübesi için kulaklığın kulak ile fiziksel uyumunun ne kadar önemli olduğunu anlamış görünüyor.

Kulaklığın dış tarafı köşeleri yumuşatılmış üçgeni andıran bir şekle ve parlak yüzeye sahip. Dokunmatik olan bu yüzey, Samsung’un Galaxy Wearable yazılımı ile ayarladığınızda pratik bir kontrol sağlıyor. Spotify’ı kulaklığa dokunarak başlatabilir, ses açma ve kısma, önceki ya da sonraki parçaya geçme, şarkı durdurma, görüşme yanıtlama ve reddetme gibi işlevleri bu şekilde atayarak kontrol edebiliyorsunuz.

Batarya Kapasitesi

Plus modeliyle gelen en önemli yenilik 11 saate ulaşan kullanım sağlayan batarya kapasitesi diyebiliriz. Gerçekten bu boyutta bir kablosuz kulaklık için görülmemiş bir kapasite denebilir. Çoğu kablosuz kulaklık 20 saat ve üzeri kullanım vaad ediyor. Ancak pazarlama broşürlerinin altındaki minik yazıyı okuduğunuzda, kulaklığın kendisinin 3-4 saat batarya kapasitesi olduğunu, şarj kutusuyla birlikte ancak bu süreye ulaşabildiğinizi görüyorsunuz.

Samsung’un bu pazarlama hilesine başvurmaması sevindirici, sadece kesintisiz müzik dinleyebileceğiniz süreyi yazıyorlar. Şarj kutusu ise kulaklıkları 1 kez tam şarj edebiliyor ve kullanıcıya toplamda 22 saat müzik dinleme imkanı sağlıyor. Galaxy Wearable yazılımı kulaklıkların ve şarj kutusunun kalan batarya kapasitesini kullanıcıya anlık olarak gösterebiliyor.

Şarj Kutusu

Samsung önceki nesil  kulak içi kulaklıklardan aşina olduğumuz yassı şarj kutusu tasarımını kullanmaya devam ediyor. Bu yeni modelin biraz daha hafif ve ince olduğunu fark ettik. Önceki versiyon gibi bu model de kablosuz şarjı destekliyor. Hızlı şarj süreleri sağlayan kutu 3 dakikalık şarj ile 1 saat, 10 dakikalık şarj ile 3 saate varan kullanıma imkan tanıyor.

Ses Kalitesi

Ses kalitesi alanında da pek çok iyileştirme getiren Buds+ artık çift sürücüye sahip. Bas ve midler için bir sürücü, tizler için de ayrı bir sürücü barındırıyor. Bunun etkisini kullanımda da açıkça hissedebiliyorsunuz. Kulaklığın bas performansı gayet iyi ve kutudan çıktığı haliyle hoş bir dinleme keyfi sunuyor. Denediğim bazı kablosuz kulaklıklarda ekolayzır ayarları ya da Dolby Atmos ile uğraşıp optimum ses kalitesini bulmaya çalışırken, Buds+ kullanırken buna gerek duymadım.

Ses codec’i olarak Samsung hala kendi patentli SBC codec’ini kullanmakta. Bu kayıplı bir format ve Qualcomm’un aptX HD gibi codec’leriyle kıyaslayınca ses kalitesi biraz daha kötü, özellikler frekans spektrumunun uçlarında. Ama bunu farketmek için kusura odaklanarak dinlemeniz gerekiyor.  Yine de eski jenerasyon SBC codec’lerine göre daha iyi diyebiliriz. Örneğin IconX 2018’de bazı şarkıların tizlerinde bariz bir bozulma oluşuyordu.

Ses seviyesi istendiğinde fazlasıyla yüksek olabiliyor ve en son seviyede dahi seste bozulma olmuyor. Ancak dokunmatik geri bildirim olarak kullanılan bip sesleri müziğin sesini çok açtığınızda bir yerden sonra duyulmamaya başlıyor.

Uyumluluk

Kulaklıklar Bluetooth 5.0 destekli, bu sürümün getirdiği daha geniş menzil ve daha yüksek veri transfer hızının avantajlarını taşıyor. Tabii geriye doğru uyumluluk sayesinde sadece Bluetooth 4.2 sürümü destekleyen cihazlarla da kullanmak mümkün. Ancak Samsung forumlarında Galaxy Buds’ın Bluetooth 4.2 ile mükemmel çalışmadığını belirten birkaç kullanıcı şikayetine de denk geldik. Bu yüzden de Bluetooth 5.0 destekleyen güncel telefonlarla kullanılmasını öneririz. Eğer Apple telefon kullanıyorsanız, Buds+ kulaklıkların iOS ile de uyumlu olduğunu belirtelim.

Mikrofonlar Ve Yeni Gürültü Engelleme Teknolojisi

Samsung bu kulaklıklarda aktif gürültü engelleme teknolojisine yer vermiş. Ancak bu teknoloji sadece mikrofonda geçerli. Yani telefon görüşmelerinde veya sesli mesaj gönderirken, sesinizi ortamdaki gürültüden ayırıp karşı tarafa anlaşılır kılmak için tasarlanmış.

İkisi kulaklık dışında biri de kulaklık içinde olmak üzere, kulaklık başına 3 ayrı mikrofon barındıran Buds+, gürültülü ortamlarda da anlaşılabilir telefon görüşmeleri yapmanızı sağlıyor. Pasif gürültü engellemesi de güçlü olduğu için hem sesinizi karşı tarafa düzgün iletiyor, hem de konuştuğunuz kişiyi iyi duyabiliyorsunuz.

Pasif Gürültü Engelleme

Dışarıdaki gürültüyü kesen aktif gürültü engelleme teknolojisi ise ayrı bir konu. Birbirinden ayrı olan bu iki farklı gürültü engelleme teknolojisi sıkça karıştırılıyor.

Örneğin Apple Airpods Pro veya Sony WF-1000XM3 gibi modellerde, aktif gürültü engelleme dış mekandaki gürültüyü dinleyip bunun tersine ses frekansları üreterek belirli frekansların kulağımıza ulaşmasını engelliyor. Bunu da ancak belli bir oranda ve bazı frekanslara uygulayabiliyor. Örneğin fan veya klima sesleri, uçakta veya otobüste seyahat ederken gelen motor sesi, trafik gürültüsü gibi. Ani ve devamlı olmayan gürültüler ise bu gürültü engelleme teknolojisinin radarından kaçıyor. Örneğin bir nesnenin yere düşmesi veya birisinin bağırması gibi.

Galaxy Buds+ aktif olarak dışarıdaki gürültü süzmüyor, ancak pasif gürültü engellemesi de bizce oldukça başarılı. Bunun için kulaklıkla birlikte gelen farklı boylardaki silikon uçları tek tek deneyip en iyi hangisinin kulağınıza oturduğunu keşfetmeniz çok önemli. Aksi takdirde aradaki boşluktan gürültü almaya devam edeceksiniz.

Benim yaptığım toplu taşıma ve trafik testlerinde kulaklık kapalıyken bile, sadece kulağımda durmasıyla gürültünün rahatsız edici kısmını engellemeyi başardı. %80 seviyede müzik çalmaya başladığımda ise ortamdan tamamen soyutlandım. Ne dibimden geçen büyük otobüsleri ne de toplu taşımada bağırarak konuşan insanları duydum.

Bu ilk başta güzel gelse de bir takım riskleri de beraberinde getiriyor. Samsung kulaklığın mikrofonlarından aldığı sesleri size duyurup ortam farkındalığı sağlayabiliyor. Galaxy Buds+ uygulamasını kurduğunuzda 3 kademeli şekilde ayarlayabileceğiniz ortam sesi özellikle dışarıda spor yaparken trafiği fark etmeniz için çok faydalı.

Sıvı Geçirmezlik

IPX2 sıvı geçirmezlik sertifikası çok da yeterli değil ancak hiç yoktan iyidir diyebileceğimiz bir seviyede. Terleme ve hafif yağmurda kullanılabilir, ancak suya düşmesi durumunda veya şiddetli yağmurda kulaklığın bozulma riski yüksek.

Karşılaştırma yapmak gerekirse, Apple Airpods modelindeki IPX4 sertifikası daha etkili bir sıvı geçirmezlik sağlıyor diyebiliriz.

Sonuç Değerlendirmesi

850 lira civarındaki fiyatıyla Apple Airpods’tan neredeyse yarı yarıya daha ucuz olan Galaxy Buds+ çok yüksek bir fiyat/performans oranı sunuyor. En iyi aktif gürültü engelleme teknolojisi Airpods Pro’da olsa da, Galaxy Buds+ modelinin pasif gürültü engellemesi de hayli başarılı. Ayrıca Galaxy Buds+ ses kalitesi açısından da gayet başarılı bir ürün olmuş. Bunun haricinde çok yüksek olan batarya kapasitesi de çok büyük avantaj sağlıyor. Tüm bunları dikkate aldığımızda, Galaxy Buds+ modelinin kesinlikle tavsiye edebileceğimiz bir ürün olduğunu söyleyebiliriz.