Anasayfa Haber Samsung 3nm Üretimi Koronavirüs Sebebiyle Gecikebilir

Samsung 3nm Üretimi Koronavirüs Sebebiyle Gecikebilir

Yayınlanan yeni bir rapor, Samsung 3nm üretiminin Koronavirüs salgını nedeniyle aksayacağını gösteriyor.

Samsung, 2020’nin başlarında 3nm prototiplerini oluşturmayı başardıklarını açıklamasının ardından, 2021 yılında seri üretime geçilmesi planlanıyordu. DigiTimes’ın yeni raporundaki bildiriye bakılırsa Samsung, yeni üretim teknolojisinin duyurusunu 2022’ye ertelemek zorunda kalacak.

Gecikmelerin, Samsung’un yeni üretim hatlarını kurmak için ekipman kurulum sürecini engelleyen Koronavirüs pandemisi nedeniyle olduğu söyleniyor. Lojistik ve nakliye hizmetleri üzerindeki etkiler EUV ve diğer kritik üretim ekipmanlarının teslimatlarında gecikmelere neden oluyor ve şirket bu sebeple hacimli üretim hedefine ulaşmak için güçlük çekiyor.

2030’a kadar dünyanın en iyi silikon üreticisi olma hedefinde olan Samsung, 3nm yarışında TSMC’ye karşı zafer elde etmek istiyor. TSMC’nin bulunduğu Tayvan’da ise salgının büyük etkileri bulunmuyor. Tayvanlı yarı iletken devi, 3nm teknolojisinde seri üretime 2022 yılında geçeceğini açıklamıştı.

Samsung’un 3nm alanında yaptığı çalışma FinFET yerine GAAFET teknolojisine dayanıyor. Yeni tasarım, güç kaybının önemli ölçüde azalmasına ve üretim sürecinde daha iyi kontrol sağlanmasına yol açıyor.

İlginizi çekebilir: TSMC 5 Nanometre Üretimi ve AMD’nin Geleceği