Anasayfa Video Logitech C922 Pro Stream Ve Brio 4K Stream Edition Webcam İncelemesi

Logitech C922 Pro Stream Ve Brio 4K Stream Edition Webcam İncelemesi

Logitech C922 Pro Stream ve Logitech Brio 4K Stream Edition modellerini  birlikte inceliyoruz.

Canlı yayın yapmanın en kolay yolu bir webcam kullanmak. Ancak çoğu webcam, yani internet kamerası düşük kalitede görüntü ve ses sunar. Webcam kullanıcılarının ortak sorusu “En iyi Webcam hangisi? En kolay yoldan kaliteli video nasıl çekebilirim?” oluyor. Bu yüzden de doğrudan en iyi webcam ile başlamak ya da artık daha kaliteli bir modele geçmek isteyenler için iki farklı modeli inceliyoruz. Logitech C922 Pro Stream ve mevcut en güçlü internet kamerası olan Brio 4K Stream Edition modellerine birlikte bakıyoruz.

 

Geçmişte pek çok farklı marka ve model webcam piyasaya çıkmış olsa da çoğunun devamlılığı olmadı, donanımları hızlı eskidi ve yazılımları çağdışı kaldı. Yıllar önce bu alandaki potansiyeli en erken gören ve doğru ürünleri kullanıcılara sunan marka ise Logitech oldu. Örneğin C920 Full HD Webcam modelini 2013 yılında aldık ve halen kullanıyoruz. Kullandığımız en sorunsuz ve uzun ömürlü cihazlardan birisi oldu.

Bugün incelediğimiz Logitech C922 ve Brio 4K Stream Edition modelleri bu ürünlerin geldiği en uç noktayı sergiliyor. Günümüzün internet videoları için gereken yüksek kalitenin yanında, kullanıcıların istediği kolaylığı sağlayacak yazılım desteğini sunuyor.

Logitech Brio 4K Stream Edition Özellikleri

Logitech Brio modeli kullanıcıya 4K/30 FPS, 2K WQHD/30 FPS, 1080p60 FPS gibi farklı çözünürlükler sunuyor. Ayrıca istenirse 720P/90 FPS de çekim yapabiliyor. Ayrıca bütün çözünürlüklerde 24 FPS seçeneği de mevcut. Brio’nun diyaframı f2.0 yani oldukça geniş. 13 MP bir algılayıcıya, çift çekirdekli bir video işlemciye sahip. Windows Hello için de bir kızılötesi algılayıcısı var.

Bunların yanında HDR, otomatik odaklama ve ortam koşullarına göre renk, parlaklık ayarlama özelliklerine sahip. Canlı yayınlarda Türkiye’deki internet hızları 1080p yani Full HD’ye daha uygun, ancak kayıtlı videolarda 4K kullanmak ve ufaltarak kaliteyi yükseltmek mümkün. Zira 4K bir görüntüyü 1080p’ye ve daha sonra ekranda ufak bir alana küçülttüğünüzde daha iyi bir video elde edebilirsiniz. Sonuçta OBS üzerine bir görüntü kaynağı olarak eklediğinizde, bu kameranın 4K görüntüsünü ayrıca göndermiyorsunuz. Bütün görüntüler OBS üzerinde birleştirilip, sizin çıktı çözünürlüğünüzde gönderiliyor. Yani 1080p ya da 720p yayın yapıyorsanız, Brio’nun 4K modu ek bir bant genişliği götürmüyor. 1080p görüntü içerisinde tam ekranda ya da pencere kenarında güzel bir görüntü sunuyor.

Dahili stereo mikrofonları bulunan Brio’nın bilgisayara bağlantısı bir USB kablosuyla yapılıyor. Tak ve çalıştır şeklinde kolay bir kullanımı var. Brio’ya bağlanan uç Type-C, bilgisayara bağlanan uç ise Type-A. USB 3.0 yani 5 Gbps bir port kullanmanız gerekiyor, zira USB 2.0’da çözünürlük kısıtlanıyor. Bu kadar üst seviye bir ürün kullananların zaten sistemlerinin de yayın ve kayıt için güncel ve güçlü olması gerekiyor. Orta ve orta üst seviye sistemlerle de kullanabilirsiniz, ancak orta ve orta altı seviye sistemlerde C922 modeline yönelmeniz daha iyi olacaktır.

Kutudan USB 3.0 kablosu, kılavuzlar, taşıma çantası, gizlilik kapağı ve çıkarılabilir klips çıkıyor. Brio’nun kolayca ucuz yada pahalı tripodlara monte edilebilmesini sağlayan vida yuvası, açısının değiştirilmesini sağlayan mini standı çok başarılı. Gizlilik kapağı da kamerayı bantlamadan ve lensi tutkal ile kirletmeden fiziksel olarak görüntüyü kapatmanızı sağlıyor. Brio 27 mm x 102mm x 26.5mm ölçülerinde, 85 gram ağırlıkta, kablosu ise 2.2 metre uzunluğunda. Kamera tasarım ve malzeme kalitesi olarak üst seviye, monitörünüzün üzerinde ya da masada görmekten zevk alacağınız bir model.

Görüş Alanı

Brio’nun en iyi özelliklerinden biri de 75/78/90 derece görüş açılarını desteklemesi. Oyun oynarken ya da bilgisayar ekranında gösterdiğiniz konuyu anlatırken görüntüyü kendi üzerinize odaklayabilir ya da hareket alanınızı daha geniş tutabilirsiniz. Logitech’in C922 ve C920 modellerinde ise görüş açısı sabit 78 derece. Bu tarz daha fazla seçenek için Brio modelini düşünebilirsiniz.

Brio da tıpkı C922 gibi arka plan nötrleştirme özelliğine sahip. Diğer kameralarda olmayan Windows Hello desteği ise, bilgisayarınızı yüz tanıma ile şifre girmeden açmanızı sağlıyor. Yayın ve diğer konular haricinde de günlük çalışmanın bir parçası olarak kullanabilirsiniz. Şirketinizin internet görüşmelerinde yüksek kalite için de ister Brio’yu, isterseniz daha profesyonel telekonferans çözümlerini kullanabilirsiniz. Ancak bu gibi çözümler bir başka videonun konusu.

Logitech C922 Pro Stream Özellikleri

C922 modeli, klips hariç 29 mm yükseklik, 95 mm genişlik ve 24 mm derinlik ölçüleriyle hayli derli toplu bir web kamerası. Klips ile ölçüleri 44 x 95 x 71 mm oluyor. 162 Gram toplam ağırlığı ve 1.5 metre kablo uzunluğu var. Windows 7, 8 ve 10 ile uyumlu yani PC odaklı bir kamera. Destekleyen uygulamalarla UVC modunda macOS 10.10, Chrome OS, Android 5.0 ve üzeri işletim sistemlerinde çalışabiliyor, elbette USB Type-A bağlantısı da olması gerekiyor.

Bu modelin esas tasarım amacı OBS ile canlı yayın yapmak. Alternatif olarak XSplit Broadcaster kullanılabilir. Hedef tüketici kitlesinin hızlı görüntü isteyen oyun yayıncıları olduğunu söyleyebiliriz. Bu webcam ile 1080p/30 FPS ve 720p/60 FPS modlarında yayın ya da kayıt yapabiliyorsunuz. Stereo yerleşik mikrofon ve sabit 78 derece görüş açısı var. Özellikle stereo hoparlörlerin iki yana yerleşimi hoş görünüyor ve ses kayıtlarında pozisyona göre, genel hareketlerinize göre karşı tarafa kısmen de olsa konum ve uzaklık hissettiriyor. Sonuçta Surround bir ses kaydından bahsetmiyoruz.

Özellikle oyun yayınlarında 60 FPS için hem tam ekranda, hem de yanda ufak bir pencerede yüzünüzü gösterirken 720p oldukça yeterli. Türkiye’deki internet yükleme hızlarına baktığımızda zaten 1080p’nin üstü zor. Bu açıdan fiyat ve performans olarak oldukça mantıklı bir seçim. Loş ortamda da kullanılabiliyor. Ayrıca Logitech Capture ile kayıt alma ve kullanma da oldukça kolay.

Yazılım ve Kullanım

Brio ve C922 beraberinde süreli bir Xsplit lisansı ile geliyor. Ancak yazılım seçenekleriniz bununla sınırlı değil. Yayıncıların çoğu OBS kullanıyor ve Logitech de bunu biliyor. O yüzden iki kamera da XSplit, OBS ve Skype uyumlu olarak tasarlanmış.

Brio 4K Stream Edition’ın ayarlarını yönetmek için sık güncellenen Logitech Capture yazılımını kurmak gerekiyor. Videonun üzerine kolayca yazı yazmak, geçiş efektleri kullanmak, filtreler ve renk ayarları ile görüntünün tarzını değiştirmek bu uygulama ile çok kolay. Çekimin görüntü oranını, çözünürlüğünü, renkli kenar çerçevelerini ve ChromaKey ayarlarını da buradan yapıyoruz. Logitech Capture modern bir arayüze ve kullanım kolaylığına sahip.

Öte yandan internet üzerinde yayında OBS kullanmak da, hangi ayarlarda video çekeceğini ve yayınlayacağını bilmek de işin tak ve çalıştırdan daha fazlasını gerektirdiğini gösteriyor.

Brio ve C922 Deneyimleri

Logitech Capture yazılımı ufak, hızlı kuruluyor ve hemen görüntü kaydetmeye başlayabiliyorsunuz. Fotoğraf, video kontrolleri çok kolay. Solda iki kaynak seçimi var, buradan Logitech Brio 4K Stream Edition’ı kaynak 1 olarak seçiyoruz. Kaynak 2 seçimi açık olan bir uygulama ya da doğrudan Display olabilir. Display burada doğrudan bütün ekranı alıyor ve kullanımı daha kolay. Ancak masaüstünüzü tam olarak göstermek istemezseniz, Chrome penceresini ya da oyunu ikinci kaynak olarak seçebilirsiniz.

Biz testte karşılaştırma için arada iki kamerayı, iki farklı görüntü kaynağı olarak tanımladık. Her kaynağın kendi altında görüntü ve hız ayarları var. Buradan özel ya da Streaming yani canlı yayın ya da Recording yani kayıt için varsayılan seçebilirsiniz.

Priority yani öncelik kısmı çok önemli. Canlı yayınlarda takılma olmaması için Frame Rate, ancak ışık ya da renk sorunları daha ağırlıklı olursa Exposure seçmeniz gerekiyor. Exposure ışık değişikliklerine verdiği tepkiyi belirliyor.

Bir diğer önemli ayar da Field of View yani görüş açısı ayarı. Yanınızda biri varsa 90 derece, tek başınıza ise 65 derece gayet yeterli.

HDR ayarı her zaman görüntüde çok fark yaratmasa da, çok parlak ve karanlık alanlar birlikteyse etkili olabiliyor.

Auto Focus otomatik odak takibi, Auto White Balance ise ten ve ışık rengine göre beyaz ayarını yapıyor. Ayrıca Image Settings altından rengi, parlaklığı, doygunluğu değiştirip kendi ışık ve oda koşullarınıza uygun bir ton bulabilirsiniz.

Anti-Flicker ayarı 50Hz ya da 60Hz olarak bölgeye göre değiştirilebiliyor. Bu titreşimli flüoresan ışık kullandığınızda görüntüdeki titreşimi temizliyor. Tavsiyem güzel LED ışıklar kullanmanızdır. Biz 60 Hz ile daha iyi sonuçlar aldık.

Chroma Key çok önemli bir özellik. Mavi ya da yeşili seçip, arka planda bu renk bir perde kullanırsanız, arka planı ortadan kaldırma imkanı sunuyor. Ancak dikkat edin arka perdenin de, sizin de çok iyi aydınlanmanız gerekiyor.

Ayrıca gelişmiş ayarlar altından kaynak görüntüyü yan ya da ters çevirebiliyorsunuz. Bu da değişik amaçlarla kullanılabilir.

Watermark ile görüntüye sabit logo yerleştirme, Text Overlay ile de görüntü üzerine yazı yerleştirme seçenekleri mevcut.

Text Overlay kısmında gösterme, gizleme, kalıcı ya da kısa süreli görünüp kaybolmasını sağlama seçeceğimiz var. Altta yazı stili, rengi, boyutu, sola, sağa ya da ortaya hizalı görünmesi ayarlanabiliyor. Ayrıca yazı arka planını beyaz, gri, siyah ya da şeffaf yapabiliyoruz.

Scene Effects ile filtreleri istediğimiz kaynağa uygulayabiliyoruz. Border ile kenara bant çekme, hatta kalınlığını ve rengini ayarlama seçeneğimiz var. Son olarak sahne geçiş efektini de ayarlayabiliyoruz.

Ancak metin tarzında, efektlerde, filtrelerde ve geçiş efektlerinde listenin tamamını açmak için Logitech hesabı oluşturmanız ve giriş yapmanız gerekiyor. Bunun mecbur kılınmaması daha iyi olurdu diye düşünüyoruz.

Çözünürlük Ayarı

İlk denememizde Brio’da çözünürlüğün bir türlü 1080p üzerine çıkmadığını fark ettik. Ancak Brio’yu taktığımız USB portunu değiştirince sorun çözüldü. Bağladığınız USB portu tam hıza çalışmıyorsa 4K seçeneği yazılımda çıkmıyor.

Video Encoder olarak bizim denediğimiz Nvidia ekran kartlı bilgisayarda Nvidia NVENC çıktı. Nvidia ekran kartları çok iyi bir donanımsal kodlama ve çözme video motoruna sahip.

Burada medya dosyalarının kayıt yerini, gelişmiş ayarlardan yayın geri sayımını, çekimde kendimizi hizalamak için sanal çizgileri görebiliyoruz. Ayrıca 5 MP Enhanced Screenshot ile 3200×1800 piksel yerine 3840×2160 piksel bir fotoğraf elde ediyorsunuz. Arada büyük bir fark görünmüyor, fuarlarda Photo Booth yani fotoğraf kabini olarak kullanmak ve hızlı baskı almak için uygun değil. Sosyal medyada ufak paylaşımlar için ise uygun.

Audio Settings yani ses ayarları altından Brio’nun stereo mikrofonlarını ya da elinizde varsa Blue Yeti gibi güçlü bir harici mikrofonu seçebilirsiniz.

Alt yazan menü ise kayıt ya da diğer işler için klavye kısayol tuşlarını ayarlamanızı sağlıyor. Son olarak ayar profili oluşturabilir, My Account altından hesabınıza giriş yaparak kapalı özellikleri açabilirsiniz.

İdeal Görüntüye Ulaşmak

İstediğiniz görüntüye ulaşmak için odadaki ya da bilgisayar karşısındaki ışığı iyi ayarlamanız gerekiyor. Genellikle yayın yapacağınız ya da görüşme yapacağınız koşullarda test yapmalısınız. Birkaç eşyanın yerini değiştirmek, karşınıza ya da yanınıza sizi aydınlatan bir ışık koymak ya da odadaki ışıkların yerini değiştirmek önemli. Ekran parlaklığı ve ekrandaki renk de etkili. Elbette bu kameralar ortama uyum sağlıyor ancak hayal ettiğiniz görüntüyü elde etmek istiyorsanız iş sizde ve aydınlatmada bitiyor.

Bütçesi olanlar için Brio hem telekonferans, hem de oyun yayınlarında çok daha fazla seçenek sunuyor. Ancak bazı kullanıcılar için özellikleri fazla denebilir. Daha hesaplı bir üst kalite profesyonel çözüm olarak kendi kategorisinden yukarıdaki ürünlere benzer özellikler sunuyor. Daha iyi bir görüntü sunmak isteyen kayıtlı video yayıncıları için 4K/30 FPS, canlı yayıncılar için 1080p/60 FPS sunması özellikle önemli artılar.

C922 ideal dengeye sahip diyebiliriz. 1080p/60 FPS seçeneğine sahip olmamasına karşın özellikle ortada oyun, yanda da sizin yüzünüz olacaksa fazlasıyla yeterli. Ancak Brio’daki gibi görüş açısı ayarları bulunmuyor. Ayrıca kablosu da sabit, çıkamıyor, çıkarılabilir bir kablo olsaydı daha iyi olurdu.

Logitech ileride yeni bir model yaparsa ya işlemci, ya da GPU’lardaki makine öğrenmesi birimlerinden yararlanacak bir uygulama geliştirmeyi de düşünmeli. Zira cep telefonlarımızda artık NPU ya da nöral işlem birimleri bulunuyor ve görüntüyü analiz edip otomatik ayar yapmakta çok daha iyiler. Bunun PC görüntü ve ses birimlerinde de kullanılmasının zamanı geliyor. Bu sayede yaptığımız ince ayarları bilgisayar üstlenebilir.

Sonuç Değerlendirmesi

Logitech Brio 4K Stream Edition, 1900 TL satış fiyatına sahip. Bu fiyatıyla de eskinin basit webcam ürünlerinden farklı olduğunu tekrar hatırlatıyor. Peki bu bütçeye çıktıktan sonra profesyonel DSLR ya da aynasız kameralara bakmak daha tercih edilir olmaz mı? Şüphesiz DSLR kameralara geçmek bir seçenektir, ancak maliyet sadece kamera gövdesinden ibaret olmayacaktır. Lens, pil, şarj cihazı, bellek kartı ya da HDMI bağlantı kurmanızı ve kayıt cihazları almanızı gerektirecek, daha karmaşık ve alan kaplayan bir kurulumdan bahsediyoruz. Böyle bir sistemi kurmanın maliyeti kolayca binlerce dolara çıkabiliyor. Kurulum, kullanım, depolama kolaylığı ve toplam bütçe açısından bakıldığında ise Brio ulaşabileceğiniz en kolay çözümlerden biri olarak öne çıkıyor.

Tabii biz Brio’yu oyun yayıncıları ve genel canlı/kayıtlı video paylaşanlar açısından bakarak değerlendirdik. Brio yayın için webcam kategorisinin zirvesinde olsa da, profesyonel telekonferans çözümlerinin bir adım öncesinde yer alıyor. O kategorideki ürünlere göre çok daha uygun fiyatlı bir çözüm olarak da görülebilir ve rahatlıkla telekonferans için kullanılabilir.

Tam performansta kullanmak için iyi bir bilgisayar ve mükemmel görüntü için düzgün bir aydınlatmaya ihtiyacınız var. Ayrıca tripod yuvasına erişmek için alt standı zorla çekiştirmek hoş olmamış, çoğu kullanıcı o vida yuvasını bulmakta zorlanacaktır. Öte yandan kendi standı çok kullanışlı ve esnek. Ayrıca USB kablosu Type-C uçlu olsa da sıradan herhangi bir kablo ile çalışmayabiliyor, bu yüzden orijinal kablosunu kullanmak önemli. Mesela testlerde Samsung Note 10+ ile gelen Type-C kablosuyla ve Macbook Pro Thunderbolt 3 kablosuyla çalıştıramadık.

Logitech C922 modelinde ise kablosunun çıkartılamaz olması, taşıma esnasında ya da kullanıcı hatasıyla kablonun hasar görmesi durumunda kablo değiştirmeyi çok zor hale getiriyor.

Dikkat etmeniz gereken diğer noktalar aslında yayın yazılımında yatıyor. Renk ya da detay ayarlarda, Color Profile gibi noktalarda hatalı seçimler yaparsanız takılıyormuş gibi hatalı görüntü alacaksınız. Bu yüzden ayarları denemekten çekinmeyin, ama ne yaptığınızı da not alın ya da uygulamayı resetlemeye hazır olun.

Logitech Brio 4K Stream Edition, bu işe biraz zaman harcayıp kendi kurulumunu ideal hale getirecek olan kullanıcılar için çok ciddi bir donanım. Sunduğu görüntü kalitesi, teknik özellikleri ve en önemlisi yazılım desteğiyle paranızın karşılığını veriyor fazlasıyla veriyor.

Logitech C922 Pro Stream modeli ise her türlü kullanıcı için hem canlı yayınlarda, hem online görüşmelerde fiyatına göre performansıyla daha geniş bir kitleye hitap ediyor.

Artılar: Kolay kurulum, yüksek çözünürlük görüntü kalitesi, dahili mikrofon kalitesi, Windows Hello biyometrik giriş desteği, detaylı ayarlar, USB kablosu çıkartılabiliyor ve Type-C standardında.
Eksiler: Optik yakınlaştırma yok, tripod yuvasına takılı stand ayağı vidalı olmalıydı, yazılımdaki ek filtreler için hesaba giriş yapmaya gerek olmamalıydı.